Coraz wcześniej. Pierwszy raz Polaków

Naukowcy obserwują, że spada wiek inicjacji seksualnej Polaków. Badania pokazują też, że źródła wiedzy o seksie w zasadzie się nie zmieniają.

iStock-1094530470.jpg


No dobra, przyznaj sam przed sobą - był taki czas w twoim życiu, że rubryka "Mój pierwszy raz" była dla ciebie nie tylko ekscytującą lekturą, ale też rodzajem poradnika. Czerpanie z doświadczenia innych od zawsze było elementem socjalizacji i stanowiło źródło poznania.

No i umówmy się - skoro anonimowy Piotrek z Łodzi dał radę, to byłeś przekonany, że ty też podołasz. Zanim intrernet zawitał pod strzechy, to własnie gazety stanowiły główne źródło wiedzy o stosunkach damsko-męskich. Zdobyte w ten sposób informacje uzupełniały - mniej lub bardziej podkolorowane - opowieści kolegów.

Okazuje się, że w tej dziedzinie niewiele się zmieniło. Z badań SWPS przeprowadzonych wśród 457 osób w wieku 12-24 lat wynika, że wciąż głównym źródłem wiedzy o seksie są znajomi, którzy zostali wskazani przez 30 % respondentów, na drugim miejscu znajdują się materiały pornograficzne – 12 %. Na trzeciej pozycji uplasowały się ex aequo rodzina i prasa będące pomocą dla 11 % młodych ludzi.

Ankiety przeprowadzane wśród nastolatków pokazują też, że średni wiek inicjacji seksualnej spada. W 2010 roku młodzież pytana o pierwsze doświadczenia seksualne deklarowała 19 rok życia jako moment, w którym zaczęli pełne życie erotyczne.

W 2014 roku 50 % uczniów szkół ponadpodstawowych, czyli w wieku 16-19, deklarowało, że pierwszy raz ma już za sobą, natomiast w 2018 roku odsetek ten wzrósł do – nomen omen – 69 %. Według danych pochodzących z 2018 roku chłopcy wcześniej zaczynają łóżkowe zabawy, a średnia wieku młodych amantów wynosi 16,9.  Z kolei dziewczynki zaczynają nieco później, bo powyżej 17,4 roku życia.

Zdaniem specjalistów młodzi ludzie są lepiej przygotowani do współżycia niż jeszcze kilka lat temu. Dlatego zaskakuje fakt, że coraz chętniej uprawiają seks bez zabezpieczenia, co wiąże się nie tylko z ryzykiem niechcianej ciąży, ale może też nieść za sobą naprawdę przykre konsekwencje.


Sonda

Skąd czerpałeś wiedzę o seksie?


ZOBACZ TAKŻE: WOLNA EREKCJA - SPOSOBY NA POTENCJĘ

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Piątek 08.11.2019