8 faktów na temat uzależnienia od seksu

"Uzależnienie od seksu" może nie brzmi zbyt poważnie, ale z całą pewnością jest to bardzo poważny problem. Oto kilka faktów, które uzupełnią twoją wiedzę w tym temacie

shutterstock_276435800.jpg

Choć wiele osób mówi o sobie, że jest "uzależniona od seksu", tak naprawdę problem ten dotyka ich niewielki odsetek. Miłość do bzykania - nawet bardzo częstego i fantazyjnego - nie znaczy bowiem, że od razu mamy do czynienia z poważnym zaburzeniem. Główne symptomy wskazujące na to, że ktoś jest faktycznie uzależniony od seksu to: utrata kontroli, nieudane próby powstrzymywania niechcianych zachowań seksualnych oraz powtarzające się ich negatywne konsekwencje, doprowadzające nawet do depresji lub konfliktów z prawem.

Oto 9 faktów na temat uzależnienia od seksu, które zobrazują ci ten problem jeszcze lepiej:

1. Osoby cierpiące na chorobę dwubiegunową mają skłonności do podejmowania zachowań seksualnych wysokiego ryzyka w czasie epizodów maniakalnych.

2. Ludzie z osobowością chwiejną emocjonalnie typu borderline angażują się w niebezpieczne czynności seksualne w ramach samookaleczenia.

3. Osoby z zaburzeniem tożsamości w zakresie własnej orientacji seksualnej angażują się w kompulsywne zachowania seksualne.

orgazm.jpg

4. Z kolei ci, z zaburzeniami seksualnymi takimi jak: ekshibicjonizm, pedofilia i ciężkie fetysze, wymagają dużo bardziej zaawansowanego leczenia, ponieważ ich zachowanie oddziałuje nie tylko na nich samych, ale także na innych, często doprowadzając do przestępstw na tle seksualnym. Warto jednak podkreślić, że nie wszyscy z nich są uzależnieni od seksu - niektórzy to po prostu mniejsi lub więksi psychopaci.

5. Ofiary wykorzystywane seksualnie w dzieciństwie, często powielają ten schemat nadużycia w przyszłości. W ten sposób podświadomie pragną przejąć kontrolę nad swoją traumą. Na ogół cierpią one na zespół stresu pourazowego.

6. Opóźnieni intelektualnie młodzi ludzie, cierpiący na zaburzenia rozwoju, mogą dopuszczać się kompulsywnych zachowań na tle seksualnym, ponieważ maja oni problem z oceną tego, jak wyglądają zdrowe i normalne akty. Doskonałym przykładem mogą być pacjenci z syndromem Aspergera, którzy są narażeni na utratę kontroli nad swoimi zachowaniami (również seksualnymi).

7. Problemy z kontrolowaniem swoich zachowań seksualnych mogą mieć także narkomani - zarówno w czasie, kiedy nadużywają używek, jak i kiedy je rzucają (seks staje się wtedy nałogiem zastępczym).

8. Również ludzie o osobowości zależnej, albo uzależnieni od miłości (tak, są i tacy) mogą być przy okazji uzależnieni od seksu. Dzieje się tak ponieważ używają oni seksu do pozyskania miłości drugiej osoby, całą swoją tożsamość opierając na podporządkowaniu się jej.

źródło: psychcentral.com
orgazmart-1bf8609647fe700ce1a91d675e114b6e_9f539c.jpg


Dodał(a): Bartosz Joda Środa 16.09.2015