Odkryto nowe właściwości Viagry

Jak widać, zakres właściwości leczniczych Viagry ewoluuje wraz z czasem. Naukowcy z Vanderbilt University Medical Center właśnie odkryli kolejne działania niebieskiej pigułki!

ThinkstockPhotos-467488886.jpg

Naukowcy, którzy opracowali Viagrę (Sildenafil) mogą być z siebie naprawdę dumni. Choć miała być ona lekiem na podwyższone ciśnienie krwi i inne choroby kardiologiczne (jako środek na nadciśnienie płucne występuje z resztą na rynku pod nazwą Revatio), w trakcie badań klinicznych okazało się, że pomaga ona także w zaburzeniach erekcji, z czym z resztą głównie ją teraz wiążemy. To jednak nie wszystko! Choć od lat niebieskie pigułki kojarzą nam się już przede wszystkim ze wzwodem, okazuje się, że to nie koniec ich właściwości - naukowcy właśnie odkryli kolejne!

Grupa badaczy z amerykańskiego Vanderbilt University Medical Center stwierdziła niedawno, że Sildenafil może także pomóc osobom chorym na… cukrzycę. Według naukowców środek ten zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, a to zaś zmniejsza poziom glukozy we krwi, przez co obniża prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń metabolicznych (w tym cukrzycy typu 2). Szczegółowe wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.

O ile testy kliniczne potwierdzą te na zwierzętach, wszystko wskazuje na to, że w przyszłości lek ten będzie można wykorzystywać również w celu ograniczenia ryzyka wystąpienia cukrzycy (np. u osób szczególnie narażonych na to schorzenie, chociażby ze względów genetycznych). Warto jednak pamiętać o wszystkich skutkach ubocznych wynikających z częstego przyjmowania Viagry, do których należy nawet ryzyko utraty wzroku. Działania niepożądane to z całą pewnością temat, z którym naukowcom przyjdzie się jeszcze zmierzyć w trakcie badań nad pigułką.

Źródło: Zeenews.indiaDodał(a): Bartosz Joda Poniedziałek 30.11.2015