Wszystkie drogi naprawdę prowadzą do Rzymu

Stare powiedzenie głoszące, że wszystkie drogi prowadzą do stolicy Italii, okazało się być prawdziwe. A przynajmniej tak twierdzą ci, którzy na drogach znają się najlepiej.
Untitled-1.jpg

Oczywiście chodzi o Niemców i zlokalizowane w Stuttgarcie centrum badań nad ruchem drogowym Moovel Lab. Jajogłowi z tego laboratorium postanowili sprawdzić prawdziwość starego, wspominanego we wstępie porzekadła.

W tym celu badacze wyznaczyli 486 tys. punktów startowych i nałożyli je na mapę drogową Europy liczącą przeszło 26,5 mln kilometrów kwadratowych dróg. Następnie opracowali algorytm, który miał wyznaczyć najkrótszą trasę między wszystkimi punktami startowymi a stolicą Włoch.

I wiecie co? Rzeczywiście wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, co zresztą możecie zobaczyć na powyższej mapie i TUTAJ. Te grubsze linie symbolizują trasy najbardziej uczęszczane i jednocześnie najważniejsze – przy których zbiegają się mniejsze drogi.

Skąd w ogóle taki wynik? Ano, jak wiecie, w czasach swojej świetności Imperium Rzymskie sięgało od Wielkiej Brytanii po Turcję, a Rzymianie jako jedni z pierwszych byli w stanie budować utwardzone drogi. Natomiast wiele współczesnych autostrad zbudowano dosłownie na dawnych rzymskich szlakach. Zaskoczeni?

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. Moovel Lab Poniedziałek 07.05.2018

Komentarze

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Damar (2018-05-09 10:23:01)
A to ciekawe :D Zgłoś naruszenie
Komentarze (1)