Wirtualny alkomat - jak działa i dla kogo jest przeznaczony?

Wirtualny alkomat jest internetowym narzędziem służącym do oszacowania stężenia alkoholu we krwi. Jego działanie opiera się na wartościach, które wpływają na proces wchłaniania i metabolizowania alkoholu. Są to m.in. płeć, spożywany w trakcie picia pokarm, masa ciała.

Wirtualny alkomat jest powszechnie dostępnym narzędziem pozwalającym sprawdzić zawartość alkoholu we krwi. Dzięki niemu w prosty i szybki sposób można skontrolować np. czy po uroczystości lub przyjęciu nie ma przeciwwskazań do kierowania samochodem.

Wirtualny alkomat – jak z niego korzystać?

Wirtualny alkomat, nazywany inaczej kalkulatorem promili jest internetowym narzędziem, które umożliwia w łatwy i szybki sposób oszacować stężenie alkoholu we krwi po wypiciu wysokoprocentowych trunków. Jego działanie opiera się na podaniu kilku różnych wartości, takich jak: wiek, płeć, wzrost, masa ciała, typ sylwetki, rodzaj i ilość spożytego alkoholu, a także czas, w jakim alkohol został spożyty. Ponadto, podaje się informację czy spożywaniu trunków towarzyszyło jedzenie pokarmów oraz w jakich ilościach (np. dużo, niewiele, wcale). W niektórych wirtualnych alkomatach określa się również na podstawie dotychczasowych doświadczeń w jakim tempie dana osoba “spala” alkohol (np. szybko, słabo/wolno).

Wirtualny alkomat – u kogo stężenie alkoholu może być wyższe?

Po spożyciu wysokoprocentowych trunków, alkohol przedostaje się do żołądka i jelit, a następnie wchłania się do krwi i ulega procesom przemiany wskutek działania różnych enzymów. Podstawowymi czynnikami wpływającymi na wchłanianie i metabolizowanie alkoholu są pokarm, płeć, a także wzrost i masa ciała. Przeprowadzone badania wykazują, że u osób spożywających alkohol po uprzednim zjedzeniu posiłku zawierającego białko, węglowodany i tłuszcz alkohol wchłania się znacznie wolniej w porównaniu do osób pijących na tzw. “pusty żołądek”. Przemiany alkoholu mają również inny przebieg w zależności od płci. Po wypiciu takiej samej ilości i rodzaju wysokoprocentowych trunków stężenie alkoholu we krwi będzie wyższe u kobiet niż u mężczyzn. Różnicę tę tłumaczy się mniejszą zawartością wody w żeńskim organizmie oraz niższą aktywnością enzymu uczestniczącego w metabolizmie alkoholu.

Wirtualny alkomat – kiedy z niego korzystać?

Wirtualny alkomat jest szczególnie pomocny w sytuacji, gdy dana osoba spożywała alkohol a będzie w niedługim czasie kierować pojazdem. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,2 promila, czyli 0,1 mg/dm3.  Kierowanie pojazdem przez osobę mającą od 0,2 do 0,5 promili kwalifikowane jest jako wykroczenie, natomiast przy stężeniu powyżej 0,5 – jako przestępstwo. Wirtualny alkomat jest powszechnie dostępnym narzędziem, z którego może skorzystać każdy niezależnie od czasu i sytuacji, wystarczy jedynie dostęp do internetu. Nierzadko kalkulator promili używany jest przez osoby chcące po prostu sprawdzić jaką zawartość alkoholu mają we krwi po wypiciu kilku drinków czy innych wysokoprocentowych trunków. Należy jednak pamiętać, że wynik jest jedynie szacunkowy, ponieważ mogą zadziałać inne czynniki zmieniające szybkość metabolizmu, nie uwzględnione w wirtualnym alkomacie.


Dodał(a): Wtorek 31.07.2018