Wideorejestratory – wsparcie w samochodach służbowych i prywatnych

Jeszcze kilka lat temu wideorejestratory można było zobaczyć głównie w telewizji – dziś to urządzenia dość powszechnie używane na polskich drogach. Coraz chętniej wideorejestratory montowane są zarówno w prywatnych, jak i firmowych pojazdach.
vision-track.jpg

Każde wyjechanie na drogę prywatnym lub służbowym samochodem to potencjalne zagrożenie wypadkiem, kolizją lub innym nieprzewidzianym zdarzeniem. Policyjne statystyki pokazują, że w 2015 roku w Polsce doszło do 32 967 wypadków i do 362 265 kolizji. 82,8% tych zdarzeń miało miejsce z winy kierujących, którzy przeważnie nie zachowywali bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami lub nie dostosowywali prędkości do warunków na drodze.

Przekraczanie dozwolonej prędkości to jeden z największych grzechów polskich kierowców. Według raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego aż 66,75% polskich kierowców przekracza często dozwoloną prędkość – najczęściej na autostradach (58%), drogach krajowych (46%) i wojewódzkich (32%). W takiej sytuacji o wypadek nietrudno, a koszty takich zdarzeń drogowych to co roku wydatek około 48 mld zł. Rejestratory mogą być skutecznym orężem w walce z piratami drogowymi. To nie jedyna ich zaleta.

Dlaczego warto zamontować wideorejestrator?

Wielu kierowców dostrzegło już zalety używania takich urządzeń, a ich dostępność na rynku jest coraz większa (można je znaleźć na przykład na stronie Vision Track). Przede wszystkim warto podkreślić, że korzystanie z wideorejestratorów nie jest zabronione przez polskie prawo. Do czego można wykorzystać takie urządzenie? Potencjalnych zastosowań jest wiele. Wideorejestrator można uznać za rodzaj czarnej skrzynki samochodu. Dzięki niemu dokonywany jest dokładny zapis trasy pojazdu, a moduł GPS pozwala ustalić położenie auta oraz prędkość, z jaką porusza się po drodze. Obok obrazu najczęściej rejestrowany jest również dźwięk.

Wideorejestrator jest idealnym urządzeniem do zbierania dowodów na to, co dzieje się na drodze. Okazuje się to niezwykle pomocne w razie wypadków i kolizji zarówno prywatnych, jak i firmowych pojazdów. Nagranie może być dowodem, ułatwia zidentyfikowanie sprawcy kolizji, a dodatkowo może przyspieszyć wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia.

Wideorejestratory są szczególnie przydatne w zarządzaniu firmowymi flotami. Pracownicy nie zawsze właściwie obchodzą się ze służbowymi pojazdami, czasami wykorzystując je do celów prywatnych bez informowania o tym pracodawcy. Wideorejestrator w samochodzie pozwala wyeliminować nieuczciwe praktyki, dodatkowo wymuszając na kierowcach ostrożniejszą jazdę. Takie urządzenie bywa również przydatne w przypadku kradzieży samochodu (jeśli wideorejetrator miał moduł GPS, a sprawca nie pozbył się urządzenia, można namierzyć pojazd).

Wideorejestrator – jaki wybrać?

Wybierając model wideorejestratora, warto zwrócić uwagę na jego parametry oraz wyposażenie. Dzięki temu można dobrać urządzenie odpowiadające potrzebom konkretnego użytkownika. Jeśli chcemy korzystać z zaawansowanych funkcji wideorejestratora, powinniśmy zdecydować się na model wysokiej klasy. Wideorejestrator musi być mały, żeby zamontowany na przedniej szybie nie ograniczał widoczności kierowcy. Dobrze, żeby obiektyw był szerokokątny, ponieważ pozwoli zarejestrować duży obszar przed samochodem.

Warto także zadbać o jak najlepszą jakość nagrania zarówno w dzień, jak i w nocy. Tutaj najlepiej sprawdzą się modele z przesłoną co najmniej f/2.0. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia zasilania. Jeśli zachodzi potrzeba rejestrowania dłuższych tras, należy wybrać urządzenie, które zasilane jest nie tylko akumulatorkami, lecz nadaje się także do podłączenia do gniazda zapalniczki.

Na uwagę zasługują również dodatkowe funkcje wideorejestratorów. Coraz więcej modeli wyposaża się w moduł GPS, który pozwala śledzić trasę i rejestrować prędkości samochodu. Niektóre wideorejestratory posiadają również G-Sensor, który wykrywa wypadek lub kolizję i zabezpiecza nagranie. Bardzo wygodny jest też czujnik ruchu uruchamiający automatycznie nagrywanie wraz z rozpoczęciem jazdy. Wysokiej klasy modele wideorejestratorów mają diody LED pozwalające nagrywać w ciemności, a nawet korzystają z technologii LDWS (Lane Departure Warning System), ostrzegającej o opuszczaniu pasa ruchu.

Wideorejestratory to urządzenia coraz popularniejsze w polskich samochodach. Bardziej zaawansowane modele nie tylko rejestrują obraz i dźwięk, lecz także wspomagają kierowcę w prowadzeniu auta, a nawet ostrzegają przed radarami. Dzięki temu doskonale sprawdzają się zarówno w samochodach prywatnych, jak i w firmowych flotach.

[fblike]]


Dodał(a): ckm.pl / artykuł powstał przy współpracy z organizatorem kampanii Vision Track Poniedziałek 29.08.2016