W Polsce pojawi się nowy format tablic rejestracyjnych – amerykański

Planujesz sprowadzić do Polski auto z Ameryki lub krajów azjatyckich? W takim razie masz jeden dotychczasowy problem z głowy.
iStock-491714364.jpg

Polski format tablic rejestracyjnych to 520 mm na 114 mm, z kolei amerykańskie i japońskie blachy mają wymiary 305 na 115 mm. I o ile kupujesz auto u nas w kraju lub gdzieś w Europie, to problem dostosowania tablic rejestracyjnych do miejsca na zderzaku cię nie dotyczy. Jeśli jednak postanowisz sprowadzić wymarzoną furę z USA lub Azji, wtedy musisz się sporo nagimnastykować, by odpowiednio dopasować blachę do samochodu. A właściwie musiałeś do tej pory.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował bowiem, że od 1 lipca 2018 roku pojawi się w Polsce możliwość zamawiania tablic rejestracyjnych ze zwężoną czcionką lub w formatach innych niż standardowe.

To jednak nie koniec planowanych ułatwień dla właścicieli aut, które zamierza wprowadzić ministerstwo. Adamczyk powiedział, że jego resort pracuje też nad regulacjami umożliwiającymi rejestrację pojazdu w miejscu jego zakupu, a nie w miejscu zameldowania kupującego.

Ministerstwo dopracowuje też przepisy, które zwolnią kierowców z obowiązku okazywania dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej. Ma to nastąpić dzięki wdrożeniu platformy Cepik 2.0. Nie wiadomo jednak, kiedy zostanie ona w pełni uruchomiona.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Poniedziałek 18.06.2018