Volkswagen jetta – samochód do zadań specjalnych

Volksvagen, to nazwa, która w dowolnym tłumaczeniu oznacza samochód dla ludu. Takie było założenie marki, która chciała stworzyć auto niezawodne, pewne, bezpieczne, dostosowane do potrzeb wielu grup społecznych. Obecnie jest ono jednym z najczęściej wybieranych samochodów, nie tylko w Niemczech, gdzie wszystko się zaczęło…
volkswagen-jetta.jpg


Trochę historii

Można powiedzieć, że początek historii firmy, to rok 1934, kiedy to w Wolfsburgu powstała fabryka, która miała produkować samochody. W 1934 roku, konstruktor Ferdinand Porsche zaprojektował pierwszy model dobrze znanego wszystkim Garbusa, który został zaakceptowany przez ówczesny rząd i dopuszczony do masowej produkcji.  Jednak wybuch wojny sprawił, że fabrykę wykorzystano jako producenta pojazdów dla niemieckiej armii. Dopiero po wojnie, czyli w 1946 roku rozpoczęto produkcję tego samochodu. Cały czas udoskonalano jego konstrukcję, a auto cieszyło się coraz większym zainteresowaniem odbiorców. W 1955 roku z linii produkcyjnej zszedł milionowy egzemplarz pojazdu.

Do Polski marka Volkswagena trafiła w 1991 roku, kiedy to poznańska firma rozpoczęła import samochodów na rynek polski. Pierwszą fabrykę na rynku polskim otwarto natomiast w 1992 roku, również w Poznaniu, w której najpierw produkowano poszczególne części, a potem całe samochody. Jako pierwsze z linii produkcyjnej schodziły samochody Volkswagen Transporter.

I choć to Garbus stał się sztandarowym produktem firmy, to jednak wszystkie zaproponowane przez nią modele spotkały się dużym zainteresowaniem i uznaniem na rynku motoryzacji. Jednym z nich jest jetta volswagen, który jest produkowany po dziś dzień.

W okolicach Wolfsburga powstało miasteczko, tzw. „Autostad”, otwarte dla zwiedzających, gdzie fani motoryzacji mogą przekonać się, co koncern osiągnął w dziedzinie motoryzacji, jak również spędzić wolny czas z rodzinną.

Volkswagen jetta – samochód na każdą kieszeń

Zamysł producenta był taki, że jetta volswagen to sedan, który jest częścią segmentu C, czyli należy do niższej klasy średniej. Auto produkowane jest od 1979 roku i co istotne, stał się jednym z najlepiej sprzedających się aut marki Volkswagena. Samochód produkowany jest do tej pory i przez prawie trzydzieści lat wyprodukowano go w ilości ponad 9,5 milionów egzemplarzy. Nazwa modelu pochodzi od słowa „jetstream”, które można przetłumaczyć, jako silny prąd powietrza. Warte zauważenia jest również to, że na rynku europejskim były dostępne samochody trzeciej i czwartej generacji modelu, jako Vento i Bora – czyli nazwy wiatrów. Od piątej generacji modelu powrócono do tradycyjnej nazwy.

Szósta generacja samochodu

Od 2011 klienci mogą cieszyć się szóstą generacją modelu Volkswagen jetta. Jest to samochód, który został zbudowany na podzespołach z Golfa IV posiadający charakterystyczny design, który, jak mówią złośliwi, wzoruje się na samochodach marki Audi. Czy tak jest w rzeczywistości? Wydaje się, że producentowi w nowym modelu udało się uniknąć wrażenia, że auto wygląda jak golf, któremu dołożono większy bagażnik. Zaskakuje unikalną i elegancką linią nadwozia. Projektanci postawili na klasyczna elegancję i komfort jazdy. Auto dostępne jest w wersji z silnikami z turbodoładowaniem. W przypadku samochodów na benzynę dostępne są następujące wersje silnika: 1.2 TSI/105 KM, 1.4 TSI/122 KM, 1.4 TSI/160 KM oraz 2.0 TSI/200 KM. W zależności od tego, na jaki rynek samochód jest przeznaczony europejski czy amerykański, napęd przenoszony jest za pomocą skrzyni biegów manualnej lub skrzynia DSG o 7 biegach. Auto osiąga maksymalną prędkość do 238 kilometrów. Niewątpliwym atutem samochodu jest to, że jest ekonomiczny, co sprawia, że sprawdzi się w wielu okolicznościach.

Niemiecka niezawodność i precyzja

Posiadanie samochodu marki volkswagen, to z pewnością gwarancja niemieckiej jakości i precyzji wykonania. Potwierdza to jeden z najnowszych raportów DEKRA. W raporcie tym bierze się pod uwagę najczęstsze i typowe usterki, jakie można spotkać w samochodach używanych, np. korozja, luzy w zawieszeniu kół itp. Nie mają natomiast problemów, które wystąpią z winy użytkownika. Zgodnie z tym raportem, przebadane modele marki odznaczały się jedną z najmniejszych ilości usterek, które zostały stwierdzone w czasie przeprowadzonych corocznych badań technicznych. Szeroki wybór modeli i różnorodność cen (volkswagen.pl) sprawia, że oferta, jaką posiada firma, zadowoli potrzeby i spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Na stronie volkswagen.pl można znaleźć informacje o aktualnej ofercie, cenach i obowiązujących w motoryzacji trendach.
Dodał(a): ckm.pl / artykuł powstał przy współpracy z organizatorem kampanii Volkswagen Poniedziałek 29.08.2016