Ubezpieczenie opon - jak kupić najlepsze?

Jedną z rzeczy, na którą Polacy uwielbiają wręcz narzekać, jest stan polskich dróg oraz niekończące się roboty drogowe. Pozostałości po zimie, takie jak np. ubytki w jezdni mogą być przyczyną uszkodzenia koła. Zakup ubezpieczenia opon może jednak ustrzec nas przed ich kosztowną naprawą.

ubezpieczenie-opon---jak-kupic-najlepsze_4e.jpeg

Ofertę ubezpieczenia od uszkodzenia opon znajdziemy w dwóch wariantach: jako jeden z elementów rozszerzonego assistance lub jako oddzielne ubezpieczenie (przeczytaj także: Co to jest ubezpieczenie opon). W obydwu produktach, ochrona polega na zapewnieniu przez towarzystwo wymiany koła na miejscu zdarzenia lub transport samochodu do warsztatu wulkanizacyjnego. Dodatkowe ubezpieczenie opon zapewni nam również ich naprawę na koszt ubezpieczyciela.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

Jako dodatek do polisy OC lub AC ubezpieczenie opon będzie kosztować od kilku do kilkudziesięciu złotych. Koszt ten wydaje się niewielki w porównaniu z opcją odpłatnego holowania auta do warsztatu wulkanizacyjnego lub samodzielną wymianą opony na poboczu drogi.

Nie zawsze jednak niska składka idzie w parze z zakresem ochrony, np. niewielka suma ubezpieczenia nie pokryje wszystkich kosztów naprawy. Dlatego jeśli zdecydujemy się wykupić ubezpieczenie opon, warto kierować się nie tylko ceną polisy, ale także zakresem gwarantowanej ochrony. W kalkulatorze OC na najtaniejuagenta.pl znajdziesz porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia opon?

Wspomnieliśmy wyżej, iż cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru ubezpieczenia.  Dopiero w porównaniu jej z zakresem ochrony, otrzymamy realny obraz opłacalności zakupu polisy.

Zakres podstawowy, czyli pomoc na miejscu zdarzenia oraz zwrot kosztów transportu pojazdu do zakładu wulkanizacyjnego oferuje większość towarzystw. Niestety, ubezpieczyciele nie pokryją zakupu nowych opon, a jedynie naprawę ogumienia.  Ważną kwestią jest również zakres terytorialny – przeważająca część ofert ogranicza się do udzielania pomocy wyłącznie na terenie kraju. Towarzystwa wyznaczają w umowie również limity kwotowe (np. pokrycie kosztów naprawy tylko do kwoty 2000 zł - wlicza się do nich transport do wulkanizatora oraz samą naprawę ogumienia).

Wykluczenia, czyli kiedy będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni

Ochrona opon posiada oczywiście zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia wykluczenia, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Katalog wyłączeń od odpowiedzialności towarzystwa będzie zależał od danej oferty. Można jednak wymienić kilka powtarzających się przypadków, w których nie możemy liczyć na pomoc towarzystwa:

- uszkodzenie koła powstało wskutek rażącego zaniedbania posiadacza pojazdu, np. po naprawie zawieszenia kierowca nie dokonał ustawienia zbieżności opon, pomimo zalecenia mechanika,

- brak na wyposażeniu auta koła zapasowego lub zestawu naprawczego,

- uszkodzenie powstało w wyniku kolizji lub było skutkiem wandalizmu.

Reasumując, jeśli zastanawiasz się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia, które ma chronić Cię przed uszkodzeniem opony w trakcie podróży, koniecznie:

- sprawdź zakres ochrony, limit kwotowy oraz zakres terytorialny ubezpieczenia,

- pamiętaj, że ubezpieczyciel nie pomoże Ci w sytuacji, gdy na wyposażeniu samochodu nie posiadasz zapasowego koła/zestawu naprawczego.


Dodał(a): ckm Piątek 03.08.2018