To Polak wysłał pierwszy samochód w kosmos

Elon Musk posłał swoją rakietę z Teslą Roadster na pokładzie w kosmos i jego osiągnięcie z pewnością zapisze się w historii ludzkości. Tyle że Tesla wcale nie jest pierwszym samochodem w kosmosie. Palma pierwszeństwa należy bowiem do polskiego konstruktora.
granger_0322442.jpg

Konkretnie do Mieczysława Grzegorza Bekkera, polskiego profesora, który urodził się na początku XX wieku w Strzyżowie koło Hrubieszowa. Historia jego życia jest długa i mocno zawiła, więc nie będziemy was nią zanudzać. Najistotniejsze jest bowiem to, że Bekker mniej więcej pod koniec lat 50. objął stanowisko dyrektora Instytutu Badań koncernu General Motors.

To wydarzenie zbiegło się akurat z planami podboju kosmosu i Księżyca, w trakcie których była wówczas NASA. W 1961 agencja ogłosiła natomiast konkurs na opracowanie konstrukcji pojazdu księżycowego, pozwalającego na swobodne poruszanie po powierzchni jedynego satelity Ziemi.

Jak się już zapewne domyślacie, wspomniany konkurs wygrał nie kto inny, jak właśnie prof. Mieczysław Bekker ze swoim autorskim projektem Lunar Roving Vehicle (LRV - na zdjęciu powyżej). Pomysł pojazdu należał całkowicie do Polaka, a w życie wcieliły go koncerny General Motors oraz Boeing.

I tak LVR pierwszy raz znalazł się na Księżycu 30 lipca 1971 roku (10 lat po ogłoszeniu konkursu przez NASA) razem z misją Apollo 15. I zdecydowanie był to samochód. Co prawda w życiu nie wyjechalibyście nim na ziemskie ulice, ale jednak nie można temu zaprzeczyć.

I co najlepsze, gdy LVR prof. Bekkera po raz pierwszy dotykał powierzchni Księżyca, Musk był na świecie ledwie miesiąc (urodził się 28 czerwca 1971 r.). Więc sorry, Elon. To Polak wysłał pierwszy samochód w kosmos.Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. The Granger Collection/Forum Czwartek 08.02.2018