Takiego Porsche jeszcze nie widzieliście – legendarny model z… klocków

Podobno mężczyźni nigdy nie wyrastają z zabawek – to zabawki rosną razem z nimi. A bohater niniejszego artykułu jest idealnym potwierdzeniem prawdziwości tych słów.

por1.jpg

Znajdujące się w Stuttgarcie muzeum poświęcone samochodom marki Porsche wzbogaciło się właśnie o kolejną atrakcję. I możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jest to eksponat jedyny w swoim rodzaju, którego nie zobaczymy w żadnym innym miejscu na świecie.

Pomysł tworzenia naturalnej wielkości modeli samochodów przy użyciu klocków Lego nie jest niczym nowym. Ludzie z Porsche wpadli jednak na ciekawy pomysł – na specjalne zamówienie powstały klocki o wiele większe od tych, które można kupić w sklepach. Efekt jest taki, że model 911 wygląda, jakby został powiększony do rozmiaru normalnego samochodu za pomocą jakiejś machiny powiększającej.
por2.jpg
Dlaczego Muzeum zdecydowało się na wyróżnienie tego właśnie modelu? Cóż, 930 Turbo 3.0 (bo taka jest jego oficjalna nazwa) był pierwszym Porsche wyposażonym w silnik z turbodoładowaniem. Była to jednostka benzynowa (a jakże) o pojemności trzech litrów, która generowała moc 260 koni mechanicznych – i cała była przekazywana na tylną oś. I chociaż w kontekście dzisiejszych możliwości technicznych nie robi ona wrażenia (najsłabsza odmiana Carrery może się pochwalić niemal 350 KM), to w latach siedemdziesiątych była to naprawdę potężna maszyna.


Dodał(a): Piotr Majewski / fot. Porsche Poniedziałek 16.04.2018