Tak wygląda najnowsza tajna broń amerykanów – myśliwiec NGAD

Nowoczesny samolot F-35, uznawany przez wielu za najlepszą maszynę bojową, doczekał się następcy. Tajemniczy NGAD ma pobić wszystkie rekordy swojego poprzednika.
SAMOLOTO.jpeg

Mieliśmy już okazję do oglądania rosyjskiej floty, przyszła pora na odpowiedź ze strony USA – z tą różnicą, że otrzymaliśmy wizualizację powietrznych nowości. Amerykańskie siły powietrzne ujawniły nowy samolot bojowy NGAD (Next Generation Air Dominance – Nowa Generacja Dominacji Powietrznej). Rozpoczęto także pierwsze jego próby w locie. Szczegóły odnośnie maszyny nie są jeszcze znane. Nie ma żadnej informacji na temat producenta, ani oficjalnego oznaczenia. Nie wiadomo nawet, czy do latania NGAD będzie potrzebny pilot, czy to samolot bezzałogowy.
O maszynie wiemy naprawdę niewiele. Will Roper, zastępca sekretarza amerykańskich sił powietrznych ds. zakupów, technologii i logistyki, wypowiedział się tylko na temat prób samolotu, podczas których osiągnął on rekordowe wyniki i tym, że będzie to NGAD będzie przełomem wśród nowoczesnych technologii powietrznych.

Zapowiedziano także radykalną zmianę w tworzeniu nowych technologii wojskowych. Dotychczas lata prac i projektów, szczegółowe testy i ciągłe ulepszanie maszyn trwało nawet ponad 10 lat. Teraz samoloty mają przejść drogę od prototypu po powszechne udostępnienie dla sił wojskowych w 5 lat. 

Gregory N. Harris z biura Szefa Operacji Morskich US Navy poinformował, że zwiększy się liczba wielozadaniowych samolotów F–35 Lighting II na pokładach lotniskowców. Stany Zjednoczone szykują prawdziwą militarną rewolucję, przynajmniej w zakresie lotnictwa. Polacy także się zbroją, ale w nieco inny sposób. Niektórzy składują broń i przynoszą "granaty" na komendę. Nic dziwnego, w końcu w wyszukiwarce Google hasło "kiedy wojna" pada ok. 40 razy w tygodniu.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Piątek 18.09.2020