Polskie super auta ze złomu

Super auta z Polski powstały z odpadów, które twórcy wcześniej przyjęli do swojego skupu złomu. Kreatywność: level expert. Inicjatywa: level master. Teraz szukamy magików, którzy z tego samego surowca złożą silniki do tych wózków.
GSF-otwarcie.jpg

Brytyjczycy mają swoje Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds w Londynie, my możemy się poszczycić Galerią Figur Stalowych, która wymaga większego nakładu pracy, precyzji i talentu. Bo o ile wosk możesz dowolnie uformować i odpowiednio umalować, by przypominał znaną osobistość, o tyle odtwarzanie postaci czy przedmiotów ze złomu wymaga już sporej gimnastyki. Stworzenie jednej rzeźby to średnio 8 miesięcy. W Pruszkowie jest ich obecnie 70, a wkrótce ma być trzykrotnie więcej. Stara się o to 50 artystów, głównie zagranicznych.

Galeria Figur Stalowych mieści się w Pruszkowie, ale w maju przyszłego roku również w Krakowie zagości stała ekspozycja. Póki co dzieła sztuki nowoczesnej można oglądać przy miejscowym skupie złomu. Twórcy rzeźb mają więc ciągły dostęp do surowca, którym tworzą. Odpowiednio przetworzone bezużyteczne metale łączone są w kształtną i przypominającą już coś charakterystycznego całość.

Mogą to być bohaterowie bajek, aktorzy, politycy, muzycy czy celebryci. W szeregach Galerii stoją też perełki motoryzacji – coś, co nas interesuje najbardziej. Bugatti Veyron, Ferrari 250 GTO, Lamborghini Aventador, Mercedes 300 SL czy Maserati GranTurismo z daleka wyglądają jak prawdziwe, ale w fabrycznym maskowaniu lub oryginalnej okleinie.Gallery of Steel Figures w Pruszkowie – jak zapewniają twórcy z Mariuszem Olejnikiem aka Jose Angel na czele – jest wyjątkowa na skalę światową. I rzeczywiście robią coś oryginalnego, co z jednej strony zachęca do dbania o środowisko, z drugiej daje próbkę kreatywności rzeźbiarzy. Jednak przede wszystkim to wykorzystanie okoliczności, w których się znaleźli i sprytne poszerzenie swojej działalności. Mogli przyjmować wanny, które czasem złomiarze wożą do skupu miejską komunikacją, ale spojrzeli szerzej.

Czujesz się pełen dumy i motywacji? Słusznie. Teraz ruszaj wywrócić śmietnik do góry nogami, by dać upust kreatywności. Nasza zawartość koszy nadaje się niestety tylko do skupu. Butelek.
Dodał(a): Paweł Jaśkowski / fot.: galleryofsteelfigures Czwartek 08.09.2016