Sukces Małysza

Rajd Baja Poland 2013 zakończył się z sukcesem dla teamu Małysz/Marton. W klasyfikacji generalnej rajdu załoga zajęła czwarte miejsce, co dało trzecie miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Europy Centralnej CEZ oraz czwarte miejsce w Pucharze Świata FIA
Małysz Baja


Kamienie, żwir, szutry i koleiny – to tylko część atrakcji, jakie zafundowała kierowcom Baja Poland trasa na odcinku Szczecin - Dobra - Drawsko Pomorskie. Nie było łatwo i nie obyło się bez drobnych problemów. Małysz wraz z pilotem Rafałem Martonem zajęli w rajdzie Baja Poland 2013 bardzo dobre czwarte miejsce.

Piątą już edycję Baja Poland, która jest jednocześnie szóstą rudną Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych, w piątek zainaugurował prawie 12 kilometrowy odcinek superspecjalny w Szczecinie. Małysz rozpoczął i zakończył OS na czwartej pozycji, dojeżdżając 15 sekund za świetnie spisującym się  Krzysztofem Hołowczycem. W sobotę na kierowców czekały do pokonania dwa odcinki specjalne na wymagającym terenie drawskiego poligonu. Każdy z OS-ów liczył ponad 165 km. " Na drugim OSie mieliśmy małą przygodę. Podwozie samochodu zawiesiło się na górce ziemi, z przodu zablokowało nas drzewo, więc nie mogliśmy wyjechać. Podkładaliśmy pod koła wszystko co było pod ręką. Tak straciliśmy około 4-5 minut.” – skomentował Adam Małysz.

Po pokonaniu OS-4 w Dobrej Małysz wrócił na czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Na ostatnim odcinku specjalnym Małysz i Marton wycisnęli z Hiluxa niemal wszystko, plasując się również na czwartym miejscu. Byli tylko 3 minuty i 43 sekundy za najlepszym na tym odcinku Krzysztofem Hołowczycem, który z powodu wcześniej doznanej awarii musiał pożegnać się z walką o najwyższe lokaty. Po trzydniowej walce były skoczek i jego pilot zajęli czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu Baja Poland 2013. Tym samym obecnie zajmują  trzecie miejsce w Mistrzostwach Europy Centralnej CEZ oraz czwarte miejsce w Pucharze Świata FIA. 

Wyniki Baja Poland 2013
1. Zheludov/Rudnicki, Toyota Hilux Overdrive  6h13:53.0
2. Dąbrowski/Czachor, Toyota Hilux 6h21:16.0  
3. Zapletal/Marton, H3 EVO 6h21:30.0
4. Małysz/Marton, Toyota Hilux  6h23:46.0  

Wyniki Mistrzostw Europy Centralnej

1. Dąbrowski/Czachor, Toyota Hilux 6h21:16.0  
2. Zapletal/Marton, H3 EVO 6h21:30.0
3. Małysz/Marton, Toyota Hilux  6h23:46.0  

Adam Małysz
- najbardziej utytułowany w historii skoczek narciarski. W marcu 2011 roku zakończył swoją karierę w skokach narciarskich, rozpoczynając tym samym karierę jako kierowca rajdowy. Na początku 2012 wystartował w Rajdzie Dakar, gdzie zajął 37. miejsce w klasyfikacji generalnej. Dzięki doskonałej jeździe Orzeł z Wisły oraz jego doświadczony pilot Rafał Marton nie dali szans rywalom i w 2012 roku sięgnęli po mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej i grupie T1, mistrzostwo Czech oraz czwarte miejsce w FIA CEZ Cross Country Trophy w T1.


Dodał(a): Ostatni Mohikanin Poniedziałek 02.09.2013