Statoil Miles Competition

Statoil, zachęcając do ekonomicznej jazdy zorganizował eko-rajd. Byliśmy tam z Autostuff.pl
jazda ekonomiczna
Nowo wprowadzone do sprzedaży paliwa Miles koncernu Statoil to dobra okazja, aby przypomnieć sobie, że zużycie paliwa w dużym stopniu zależy od trzech czynników: sposobu w jaki prowadzimy auto, jego stanu technicznego (opony, hamulce, łożyska) i oczywiście jakości paliwa. Podczas rajdu Statoil Miles Competition, od nas zależał głównie styl jazdy. Pozostałe dwa czynniki wzięły na siebie podstawione przez Statoil samochody: benzynowe Mercedesy C i VW Passat z silnikami diesla. Trasę rajdu prowadziła z Warszawy do Bielska-Białej. Uroczyste rozpoczęcie sprzedaży paliw Miles i start rajdu odbył się na stacji benzynowej obok siedziby firmy Statoil.

STATOIL4.jpg

Po zakończeniu części oficjalnej ruszyliśmy w trasę. Przewidziano trzy pit-stopy, na których dziennikarskie załogi musiały wykazać się wiedzą na temat paliw samochodowych (pytanie opracowali specjaliści z BOSMAL-u, więc nie były takie łatwe) umiejętnością płynnej jazdy oraz codziennej obsługi samochodu. Punktowano także przyjazd na pit-stop w określonym czasie. Wcześniejszy lub zbyt późny przyjazd "premiowano" punktami karnymi. Na metę w Bielsku-Białej wszystkie załogi stawiły się w "plus-minus" wyznaczonym czasie. Nagrody w poszczególnych konkurencjach wręczono w ogrodach pałacu w Czechowicach-Dziedzicach. Rajd upłynął w atmosferze śmiechu i zabawy.

STATOIL1.jpg
Naszą załogę wyróżniono nagrodą za najsprawniejsze sprawdzenie ciśnienia we wszystkich czterech kołach. Jednak najważniejszym parametrem było zużycie paliwa na całej trasie. Kilka załóg osiągnęła świetne wyniki - ilości paliwa spalonego przez ich samochody oscylowały blisko wartości podawanych przez producentów aut. Następnego dnia uczestnicy rajdu zwiedzili laboratoria niezależnego Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL, gdzie testowano paliwa Miles. Inżynierowie z Instytutu opowiedzieli na jakich samochodach i w jakich warunkach testowano nowe paliwa Statoil. Opowiemy o tym następnym razem, bo sam instytut to fascynujące miejsce i kopalnia wiedzy o współczesnej motoryzacji.  A tak wyglądał start Statoil Miles Competition.Dodał(a): Sławek Jaroszyński / fot. Katarzyna Cegłowska, ketti.pl/ Statoil Piątek 05.06.2015