Sprawdzanie punktów karnych w internecie

Na tej stronie sprawdzisz liczbę punktów karnych. Już niedługo nie trzeba będzie chodzić na komisariat, aby otrzymać taką informację.
iStock-540604550.jpg

W SKRÓCIE:

Od 24 kwietnia 2017 roku kierowcy będą mogli sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie, przy użyciu platformy internetowej. Dostęp do niej będzie bezpłatny. Każdy użytkownik dostanie wgląd jedynie do swojego profilu, co ma gwarantować poufność.

PEŁNA WERSJA:
Podawano różne terminy uruchomienia platformy umożliwiającej sprawdzanie liczby punktów karnych w sieci. W końcu jednak ustalono jedną datę, jest to 24 kwietnia 2017 roku. Już wtedy kierowcy będą mogli zobaczyć w sieci ile oczek dzieli ich od utraty prawa jazdy. Centralny Ośrodek Informatyki podał, że system przeszedł już wszystkie testy i jest gotowy do użytku. Potrzebne są jednak zmiany w ustawach.

23 marca 2017 roku sejm przyjął projekt ustawy, która teraz została skierowana do senatu. Teraz trzeba czekać na podpis prezydenta. Kiedy to się zdarzy e-usługa zostanie udostępniona użytkownikom. Nie będą wymagane żadne opłaty, aby korzystać z usługi. Należy jednak założyć profil eGo i wejść na stronę OBYWATE.GOV.PL. Każdy kto posiada uprawnienia do kierowania pojazdami otrzyma dostęp wyłącznie do swojego konta, co ma być gwarancją poufności.  
1.jpg
Internetowa usługa to pierwszy z sześciu etapów wprowadzania systemu CEPIK 2.0. Planuje się, że w ostatecznej formie zostanie on uruchomiony w czerwcu 2018 roku. Do tej pory liczbę punktów karnych można sprawdzić jedynie na komisariacie policji. Informacja jest udzielana bezpłatnie. Natomiast wystawienie zaświadczenia, którego mogą wymagać niektórzy pracodawcy kosztuje 17 złotych.

Nie wiadomo jeszcze czy w parze z nowym systemem będzie szedł program lojalnościowi, dzięki któremu nadwyżkę punktów, wymienimy na misia, albo otrzymamy voucher na myjnię.

DOSTĘP DO PONIŻSZEJ GALERII PO WPISANIU KODU KODCKM2017

Dodał(a): Mateusz Kryś Czwartek 30.03.2017