Śmiertelny rajd

Ryk silnika, kurz, prędkość i adrenalina to Dakar - najniebezpieczniejszy wyścig świata.

Paryż-Dakar

Sex, Sesje i Męski Styl - uaktywnij się na naszym Fan Page'u

Ogromny huk, tłumy kurzu oraz pełno piasku. Krzemionka jest wszędzie nie tylko wokół trasy, po której mkną rozpędzone samochody, jest także w aucie i na ciele kierowcy. Dostaje się do uszu, nosa w genitalia. Swędzi jak cholera.To najniebezpieczniejszy rajd na świecie, co roku na trasie Dakaru ktoś ginie. Do mety dojeżdżają najlepsi kierowcy oraz najmocniejsze samochody. Ścigający się w arcy trudnych warunkach herosi codziennie pokonują kilkaset kilometrów dziennie.

Na piachu powstały
Początek najbardziej znanemu rajdowi na świecie dał Francuz – Thierry Sabine, który pewnego dnia jak na ironię podczas innego rajdu zgubił się na libijskiej pustyni. Walka z przyrodą oraz własnymi słabościami tak mu się spodobała, że postanowił stworzyć podobny rajd. Idea morderczego rajdu przyniosła rezultaty w 1979r. kiedy ruszył Paryż-Dakar. Poprowadzona przez dzikie tereny trasa rajdu wymagała od uczestników inteligencji, sprytu i samozaparcia. W stawce uczestników było aż siedem kobiet. Bezkompromisowa trasa rajdu pozwoliła dojechać do mety 74 ze 170 startujących. Dla niektórych pierwszy rajd był zarazem ostatnim…


Rajd zmienny jest
Z pierwotnego wyścigu została już tylko nazwa. Przez ciągłe zawirowania polityczne rajd zmienia miejsce startu jak i mety. Ostatni prawdziwy Paris-Dakar odbył się 11 lat temu, wygrała go … Jutta Kleinschmidt. Od czterech lat rajd rozgrywany jest w Ameryce Południowej. Podzielony jest na cztery klasy. Oprócz samochodów i motocykli w rajdzie biorą udział ciężarówki i quady. Zawodnicy ścigają się nie tylko w pojazdach znanych  kojarzonych z wyścigami marek. W rajdzie brał udział nawet Rolls-Royce.

Żniwo śmierci
Z uwagi na warunki oraz miejsce, w jakim się odbywa często dochodzi do śmiertelnych wypadków. Podczas rajdu zginął sam założyciel. Od początku Dakaru zanotowano ponad  50 wypadków śmiertelnych. Dakar nie wybacza... Jak niebezpieczny jest to rajd przekonali się serwisanci ekipy KTM pod których ciężarówką wybuchła mina!

Jeżdżące orły
Wśród setek kierowców biorących udział w Dakarze są także Polacy, którzy zadebiutowali ciężarówkami marki Jelcz. Co roku nasi kierowcy stawiają czoła piaskom pustyni. Wciąż czekamy na pierwsze zwycięstwo na tym piekielnie trudnym rajdzie. Na osłodę pozostaje triumf Dariusza Rodewalda, który wygrał rajd będąc ... mechanikiem.

Kto wie, może za rok Adaś wszystkich przeskoczy...


Dodał(a): Ostatni mohikanin Czwartek 22.03.2012