Skoda Slavia – wyjątkowy projekt grupy studentów

Większość studentów ma obecnie wakacje, ale szóstka chłopaków i pięć dziewczyn z Akademii Skody nie robi sobie przerwy. Całą grupą wzięli udział w tegorocznej edycji projektu AZUBI, polegającym na stworzeniu samochodu koncepcyjnego opartego na jednym z seryjnie produkowanych modeli marki.
skoda-slavia-1.jpg
Wynikiem ich współpracy jest nietypowa Skoda Slavia. Jest ona sportowym autem typu spider inspirowanym wyścigowym retro prototypem Skody 1100 OHC z 1957 roku. Oczywiście, żeby samochód miał linię na miarę naszych czasów – czyli nieobłą i opływową, a ostrą i kanciastą – został oparty także na nowszym modelu Skodzie Scala.

Główną różnicą między koncepcją studentów a podstawą jest to, że – jak na spidera przystało – została pozbawiona dachu. Druga kwestia to wyrzucenie tylnych foteli i ścięcie dość grubego tyłka. W jego miejsce wstawiono bagażnik, który kryje dwie elektryczne hulajnogi. Sportowego charakteru nadają mu także dwa garby za fotelami oraz spojler.Kolejną cechą wyróżniającą to auto są programowalne segmenty LED pod progami bocznymi i za kołami. Ich światła można przełączać między niebieskim, czerwonym i białym, czyli kolorami czeskiej flagi.

Charakterystyczny jest także napis Skoda na tyle auta, który standardowo świeci na czerwono, ale podczas cofania zmienia kolor na biały. Najciekawsze elementy wyposażenia wnętrza obejmują sportowe fotele SPARCO z czteropunktowymi pasami oraz 320-watowy system audio z potężnym subwooferem.Dynamikę temu ważącemu 1210 kilogramów spiderowi zapewnia czterocylindrowy silnik TSI o pojemności 1,5 litra i mocy 150 koni mechanicznych. Na auto tak niewielkich gabarytów to z pewnością wystarczy.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. mat. pras. Wtorek 21.07.2020