Samochód do dzielenia się. Oto Lynk&Co 01

Marka Lynk&Co, należąca do koncernu Geely, przedstawiła nowy samochód, który otrzymał wdzięczną nazwę "Model 01". Auto ma szturmem podbić europejskie salony. To dobra opcja dla szczególnie oszczędnych kierowców. Będą mogli oni dzielić się wozem z innymi.
lynk-co-01-4.jpg

Na czym miałoby to polegać? Marka spróbuje wyróżnić się na tle konkurencji i połączyć ideę wynajmu długoterminowego z carsharingiem. Samochód będzie można wypożyczyć w pewnego rodzaju abonamencie. Z tym jednak bonusem, że możemy odstąpić auto na pewien okres innemu użytkownikowi, który przejmie w tym czasie za nas płatności. Osoby, które się po niego zgłoszą, zapłacą resztę kwoty odpowiednią do czasu i przebytych kilometrów. Nie ma jeszcze informacji, w jaki sposób będzie można znaleźć potencjalnego partnera, ale wszystko wskazuje na to, że zrobimy to dzięki specjalnej aplikacji w telefonie.
lynk-co-01-3.jpg

Cena Modelu 01 w Europie nie została jeszcze podana. Oczywiście poza samym wypożyczeniem auta w ramach miesięcznego abonamentu, będzie także można wykupić go całkowicie. W Chinach wóz zadebiutował już jakiś czas temu i kosztuje ok. 80 tys. zł. Prognozy są jednak takie, że na Starym Kontynencie cena Modelu 01 będzie większa.

Model 01 będzie dostępny w dwóch wersjach hybrydowych: podstawowej z trzycylindrowym silnikiem benzynowym o pojemności 1,5 l i w wersji elektrycznej. Dzięki temu pod maską znajdziemy 197 KM. Wóz rozpędzi się do setki w 9 sekund. Fani dynamicznej jazdy zapewne wybiorą wersję rozszerzoną, czyli hybrydę plug-in. Tu moc sięgnie 260 KM. W trybie całkowicie elektrycznym auto na jednym ładowaniu przejedzie ok. 70 km.

lynk-co-01-2.jpg

W Chinach samochód zrobił prawdziwą furorę. Model 01 został najszybciej sprzedającym się autem na świecie. Gdy tylko zaczęto zbierać zamówienia, zgłosiło się 6 tys. osób w... 137 sekund. 

Oczywiście w kabinie otrzymamy wszystko to, co oferują współczesne samochody. Wielki ekran systemu multimedialnego, cyfrowe zegary, asystenta parkowania itd. Ciekawym dodatkiem będzie możliwość otwierania drzwi poprzez aplikację i system współgrający z telefonem, dzięki któremu będziemy mogli zobaczyć zaktualizowane dane auta czy właśnie podzielić się samochodem z kimś innym.

lynk-co-01-1.jpg

Debiut samochodu od Lynk&Co w Europie zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. Najpierw pojawi się on w Amsterdamie i klienci będą mieli do wyboru tylko dwa kolory – czarny i niebieski. Co ciekawe, marka nie otworzy salonu, tylko zrobi imprezę w klubie z okazji premiery wozu. Model 01 zostanie przedstawiony na hucznym evencie, a po prezentacji będzie można złożyć zamówienia na samochód, albo poczekać na możliwość zakupienia go prze internet.

Idea słuszna i dość wygodna. Ale zastanawia nas jedna rzecz... Skoro z taką trudnością przychodzi nam przekazanie kluczyków do naszej fury ukochanej drugiej połówce, to czy tak ochoczo postąpilibyśmy z kimś obcym...?


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / Lynk&Co Piątek 02.10.2020