Samochód Bonda z 1964 roku. Aston Martin wznowił produkcję

Nie ma chyba w świecie kinematografii bardziej charakterystycznego samochodu niż Aston Martin DB5, który po raz pierwszy pojawił się w 1964 roku w filmie „Goldfinger”. Brytyjska fabryka wznowiła produkcję, a legenda może być twoja. Pod warunkiem, że masz odpowiednio gruby portfel.
aston-martin-db5-goldfin-aedab7f,0,600,0,0.jpg

Oprócz nieograniczonych zasobów – auto wyceniono na 2,75 mln funtów , czyli prawie 14 mln mln złotych – trzeba mieć niezwykły refleks, ponieważ powstanie zaledwie 25 egzemplarzy kultowego samochodu. Potencjalni klienci płacą nie tylko za markę, ale także za ręczną robotę. Każdy z pojazdów jest składany rzemieślniczymi metodami. Stworzenie jednego samochodu trwa 4500 godzin, z czego wynika, że w ciągu 60 minut wykonywana jest praca warta ponad 3 tys. złotych. 

CZYTAJ TAKŻE: BENTLEY WZNAWIA PRODUKCJĘ MODELU Z 1929 ROKU

Za te pieniądze klienci dostaną prawdziwy filmowy rekwizyt. Co prawda karabiny maszynowe, w które wyposażony jest pojazd, to tylko atrapy, ale kto z nas nie lubi takich gadżetów. Do tego Aston Martin dorzuca rozpylacz dymu, noże do przecinania opon oraz obrotowe tablice rejestracyjne. Tak na wypadek, gdybyś chciał zwiać bez płacenia ze stacji benzynowej.

Wszystkie filmowe gadżety powstawały we współpracy z Chrisem Corbouldem odpowiedzialnym ze efekty specjalne w filmach o Bondzie. Jedynym dostępnym kolorem karoserii jest Silver Birch, którym pomalowany był pierwowzór samochodu z 1964 roku. Repliki BD5 powstają w tym samym miejscu, gdzie oryginał, czyli w Newport Pagnell. 

Pod maską czai się 4-litrowa 6-cylindrowa jednostka generująca maksymalną moc 294 KM. Ten sam silnik jest odpowiedzialny za fakt, że najnowszym Astonem Martinem będzie można pojeździć wyłącznie po własnym podwórku. Ze względu na normy emisji spalin, auto nie może zostać zarejestrowane i jeździć po publicznych drogach. Oczywiście zawsze może też zabrać go na tor i zloty pasjonatów. 

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. Aston Martin Czwartek 04.06.2020