Ruszają dopłaty do aut elektrycznych. Zobacz, ile możesz dostać

Zastanawiasz się nad kupnem auta z napędem elektrycznym? Właśnie nadszedł odpowiedni moment. Za chwilę rozpocznie się nabór do programów umożliwiających dofinansowanie zakupu elektryka.
iStock-1126139719.jpg
Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 26 czerwca startują z trzema programami dofinansowania zakupu samochodu elektrycznego. Będą to: „Zielony samochód”, „eVAN” i „Koliber”. Łącznie zostanie na nie przeznaczone prawie 150 mln złotych.

„Zielony samochód”
Pierwszy z nich pozwoli na zakup z dofinansowaniem prywatnego samochodu osobowego. Na ten cel przeznaczono 37,5 mln zł ze środków NFOŚiGW. Dotacja może wynieść maksymalnie 15 proc. (ale nie może przekraczać 18 750 zł) pod warunkiem, że auto nie będzie kosztowało więcej niż 125 tys. złotych.

„eVAN”
Z drugiego programu mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy zamierzają kupić elektryczne auta dostawcze. Budżet w tym przypadku wynosi 70 mln zł. Posiadacze firm mogą liczyć na dotację do 30 proc. kosztów kwalifikowanych nieprzekraczających 70 tys. złotych.

„Koliber”

Sonda

Co lepsze?

Tutaj skorzystają mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Muszą posiadać jednak licencję na przewóz osób w transporcie drogowym. Na ten cel przeznaczono 40 mln złotych. Zainteresowani mogą liczyć na dotację do 20 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 25 tys. złotych.

Dla przedsiębiorców możliwe będą także dofinansowania na zakup stacji ładujących. Program "eVan" zapewnia do 50 proc. kosztów (nie więcej niż 5 tys. zł) na nabycie stacji o mocy do 22kW. Z kolei zakup ładowarek w programie „Koliber” wlicza się do kosztów samochodu. To jak, zdecydujesz się zostawić swojego diesela lub benzyniaka na rzecz elektryka?


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Środa 17.06.2020