Robert Kubica powróci na tor

Po 5 latach od poważnego wypadku, który zahamował jego karierę, Robert Kubica wreszcie wraca na tor. Weźmie udział w wyścigu z serii Renault Sport Trophy.

FFN_Flynet_GPWinners_032810_BOZ_50542498_midres.jpg


Rok 2011 nie był szczęśliwy dla polskiego rodzynka w Formule 1. To właśnie wtedy Robert Kubica uległ bardzo poważnemu wypadkowi, który na dwa lata zatrzymał jego karierę. Po bolesnej rehabilitacji, w 2013 roku udało mu się powrócić do wyścigów, jednak brał udział tylko w rajdach terenowych (w 2013 roku został mistrzem świata WRC-2), na tor nie powrócił. Do teraz.

W dniach 24-25 września Robert Kubica usiądzie bowiem za kierownicą Renault RS 01 i zadebiutuje w serii Renault Sport Trophy na belgijskim torze Spa-Francorchamps. Wyścigi tej serii składają się z dwóch 90-minutowych treningów, dwóch sesji kwalifikacyjnych każda po 20 minut, wyścigu długodystansowego (70 min + 1 okrążenie) oraz dwóch wyścigów sprinterskich (25 min + 1 okrążenie).

Polak będzie reprezentował zespół Duqueine Engineering, z którym niedawno testował swój samochód na torze w Arles. Jak sam mówi, czuje się pewnie za jego kierownicą.

- Bardzo szybko poczułem się dobrze za kierownicą R.S. 01 i nawet na tak krętym torze jak Arles, zalety tego auta były od razu widoczne, zwłaszcza dzięki karbonowym hamulcom. Pozytywnie zaskoczyło mnie to, jak późno można hamować przed zakrętami, nawet gdy chcesz wykorzystać pełną przyczepność. Nie mogę się doczekać startu w Spa, gdzie siłą docisku, którą ten samochód jest w stanie wygenerować, będzie miała znaczeniestwierdził Kubica.

Pod maską Renault Sport R.S. 01 Polaka drzemie silnik V6 o pojemności 3,8 litra, rozwijający moc 550 KM. Samochód wyposażony jest także w 7-stopniową skrzynię biegów i tylny napęd.
Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. FameFlynet Piątek 16.09.2016