Polacy `zagranico`

Ile kosztuje za granicą paliwo, z jaką prędkością możesz mknąć po europejskich drogach, jaka jest dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi, czym podróżują Polacy, gdzie wyjeżdżają, co trzeba mieć w bagażniku, oraz które autostrady są płatne, a które nie.
autem-na-wakacje.jpg

CZYM PODRÓŻUJEMY
Okazuje się, że Polacy najczęściej jako środek transportu wybierają samochód. Podyktowane jest to przede wszystkim wygodą - autem dojedziesz w konkretne miejsce, w przeciwieństwie do np. samolotu. No bo z lotniska i tak musisz do hotelu dotrzeć taksówką lub busem. Druga sprawa to swoboda – możesz zwiedzić więcej i taniej, bo na miejscu nie płacisz za wynajem pojazdu i możesz ruszać w kierunki, w które nie dociera transport publiczny.

kierunki.jpg
GDZIE JEŹDZIMY
Okazuje się, że nasze auta prawie w ogóle nie chcą wyjeżdżać za wschodnią granicę. W obecnej sytuacji geopolitycznej to całkiem zrozumiałe, że nie chcemy, by jakiś odłamek granatu zarysował nam karoserię.

Samochodem-na-wakacje_infog.jpg
CENY PALIWA W EUROPIE
Ile kosztuje benzyna w krajach Unii Europejskiej? Okazuje się, że w Polsce wcale nie jest tak drogo. Jednak trzeba pamiętać, że zarabiamy w złotówkach, a nawet gdyby było inaczej, to wszelkie podatki i akcyzę liczono by w euro…

ceny paliwa w europie
CO W BAGAŻNIKU
Oprócz kąpielówek, namiotu, schabowych i sandałów, do bagażnika musisz zabrać parę akcesoriów samochodowych. W każdym kraju zasady są inne, ale mandaty równie wysokie, a policja nieprzekupna.

wyposazenie.jpg
OGRANICZENIA PRĘDKOŚCI W EUROPIE
Musisz też pamiętać, że zagraniczna policja nie jest tak wyrozumiała jak rodzima. Jeśli za mocno rozpędzisz się na gładkich drogach Europy, na pewno zaboli to Twój portfel i będziesz mógł zawrócić, bo nie będzie Cię stać na wakacje, na które tak się spieszyłeś.

ograniczenia prędkości w europie
ILE PROMILI WE KRWI TOLERUJE EUROPA
Niewiele jest niestety krajów o zerowej tolerancji dla kierowców po spożyciu alkoholu. Rozbieżność za to zaskakuje. W Wielkiej Brytanii możesz mieć 0,8 promila alkoholu we krwi, natomiast w Rumunii czy w Słowacji musisz być trzeźwy jak niemowlę!

alko.jpg
PŁATNOŚĆ ZA AUTOSTRADY W EUROPIE
Nie tylko w Polsce płacimy myto za jazdę po drogach publicznych. Pamiętaj o zakupie odpowiedniej winiety, bo jest to Twój obowiązek, a zagranicznych policjantów nie przekonasz, że o nim nie wiedziałeś. Nawet gestykulując i wolno artykułując polskie sylaby.

oplaty.jpg
Infografikę stworzyła firma Feu Vert – sieć 400 serwisów w Polsce, Portugalii, Francji i Hiszpanii.


Dodał(a): gianni / mat. prasowe Piątek 25.07.2014