Podróżowanie autem a koronawirus. Kiedy policja może wystawić mandat?

Podróżując samochodem w czasie pandemii, nie masz pewności, czy nie wieziesz ze sobą pasażera na gapę. Dlatego przed wyjazdem powinieneś odpowiednio się przygotować. Musisz też pamiętać, że drogówka nie przeszła na home office i wciąż może cię skontrolować.

LANDSCAPE_840.jpg


Jazda samochodem z koronawirusem na fotelu pasażera może przyczynić się do szybkiego szerzenia zarazy. Najlepiej, jeśli w drogę wyruszysz samemu, ewentualnie w towarzystwie osób, z którymi mieszkasz lub przebywasz na co dzień.

Im mniej ludzi w samochodzie, tym lepiej – oczywiście to nie znaczy, że masz wyskoczyć w trakcie jazdy. Kierowca zawsze musi być na swoim miejscu. Jeśli jedziesz z kimś z dalszego otoczenia, pamiętaj o zachowaniu odstępu. Co prawda wewnątrz auta trudno o duży dystans, ale pasażer zawsze może usiąść z tyłu.


Jeżeli będziesz mógł udowodnić, że osoby znajdujące się w samochodzie są z twojego najbliższego otoczenia, policja nie będzie miała podstaw, żeby wystawić mandat za niestosowanie się do ograniczeń. Oczywiście pod warunkiem, że nie jedziecie na urlop lub zabawę, tym samym lekceważąc obostrzenia rządu.

Turystyczne wypady nie są w tym momencie wskazane, dlatego wsiadaj za kierownicę tylko w razie konieczności. “Powód podróży powinien się wiązać z ważnymi potrzebami życiowymi i być usprawiedliwiony. W przeciwnym razie należy się liczyć z karą grzywny” – zaznacza w rozmowie z Rzeczpospolitą insp. Mariusz Ciarka Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji.

SPRAWDŹ: “Nie pi***ol, tylko przychodź na służbę”. Miał usłyszeć policjant mieszkający z chorą na COVID-19

Policja może kontrolować kierowców na normalnych zasadach: “W aktach prawnych wydanych w związku z wystąpieniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, brak jest regulacji, które zmieniałyby zasady prowadzenia kontroli drogowej, czy też czasowo zawieszały obowiązki nałożone na organy kontrolne oraz kierujących pojazdami” – tłumaczy inspektor w rozmowie z CKM.pl.

Pamiętaj, że powołanie się na koronawirusa, wcale nie zwolni cię z obowiązku kontroli. Jeden kierowca już tego próbował i skończyło się to dla niego nie najlepiej. “W przypadku ujawnienia podczas czynności służbowych podejrzenia COVID-19 stosowane są procedury postępowania zaakceptowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego MSWiA”– wyjaśnia inspektor.

O mundurowych też nie musisz się martwić, bo jak dodaje rzecznik: “Wszyscy funkcjonariusze pełniący służbę na drodze zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej, a czynności kontrolne wykonują z zachowaniem szczególnych środków ostrożności oraz zasad bezpieczeństwa”.

W samochodzie powinny z tobą na pewno podróżować gumowe rękawiczki, maseczki oraz płyn do dezynfekcji. Każdy z twoich pasażerów powinien mieć do nich dostęp.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. malopolska.policja.gov.pl Poniedziałek 06.04.2020