Plastic fantastic - Chevrolet Corvette Sting Ray

Sting Ray był pierwszą Corvettą, która tak naprawdę zasługiwała na miano amerykańskiego samochodu sportowego.
Corvetta (1).jpg

Po II wojnie światowej USA rządziły światem, ale Amerykanie wracający ze zrujnowanej Europy masowo przywozili sobie małe, sportowe włoskie czy angielskie autka, seksowniejsze od jankeskich krążowników szos. Strasznie wkurzało to designera General Motors, Harleya Earla.

TROCHĘ HISTORII

Przekonał szefa firmy, że trzeba stworzyć amerykańską sportową alternatywę i tak w 1953 roku powstał prototyp Corvetty (nazwę wzięto od małego, zwrotnego żaglowca). Stalową ramę zabudowano karoserią z włókna szklanego, pod maskę wepchnięto silnik od... pikapa, a całość rozpędzała się do 170 km/h.

Priorytetem był ładny wygląd roadstera, a nie to, jak on jeździ, co sprawiało, że europejscy testerzy wyśmiewali „niby sportowe” auto, które na drodze podskakuje „jak kangur”. Mimo to na Corvetty był popyt, a jej 10-lecie uczczono modelem Sting Ray. Karoserię stylizowaną na rekina osadzono na lżejszej ramie, do wyboru były kabriolet i coupé. 


DESIGN I MOC

Model szybko zyskał uznanie: wrażenie robiły karoseria z chowanymi reflektorami, kabina zabudowana między fotelami (dziś standard, wtedy hit), no i dzielona tylna szyba (Split-Window). Najważniejsze jednak, że pod maskę trafił silnik V8 o mocy 250 KM (a potem jeszcze silniejsze, do 375 KM), co z manualną skrzynią biegów (w Ameryce wybrało ją aż 80 procent kierowców!) czyniło ze Sting Raya bestię.



Samochód odnosił nawet sukcesy w wyścigach na amerykańskich torach! Sting Ray uchodzi za najbardziej udaną wczesną Corvettę (to on zyskał miano Plastic-Fantastic), ale zakończono jego produkcję po 4 latach. Dziś możesz kupić nową generację Stingraya, ale z nazwą pisaną już jako jedno słowo. 


TEGO NIE WIESZ

Dzieloną tylną szybę (Split-Window) w coupé już po roku, ze względów bezpieczeństwa, zastąpiono pojedynczą szybą. Taki egzemplarz jest kolekcjonerskim rarytasem – wyprodukowano ich 10 600 sztuk.

KAMERA, AKCJA! 

Corvetta Sting Ray zagrała m.in. w filmach: „Kochany chrabąszcz” (1968), „Człowiek demolka” (1993), „Szybcy i wściekli 5” (2011).

DANE TECHNICZNE

Wymiary: 4,44 x 1,77 x 1,26 m

Specyfikacja: dwumiejscowe coupé, kabriolet 

Silniki: od 5,4 do 7 l

Moc: od 250 KM do 375 KM 

Prędkość maks.: od 245 do 276 km/h

Przyspieszenie 0–100 km/h: od 4,8 do 5,4 s





Tekst pochodzi z CKM nr 7 (251) Lipiec 2019. 

ZOBACZ TAKŻE: MERCEDES Z 1901 ROKU WRACA W NOWOCZESNEJ FORMIE

 




Dodał(a): CKM /fot. materiały prasowe Środa 25.09.2019