Pierwszy Polak w NASCAR – wywiad z Maciejem Dreszerem

Maciej Dreszer zadebiutował w europejskiej wersji słynnych wyścigów samochodowych NASCAR, ale z CKM rozmawia też o piwie, dziewczynach i wchodzeniu w zakręt z prędkością 200 km/h.


maciej-dreszer-wywiad-ckm.jpg

Maciej Dreszer
Rocznik 1996, tarnowianin, kierowca wyścigowy. W swojej karierze m.in. wygrał zawody serii TMG GT86 Cup na Nürburgringu, stając się najmłodszym zwycięzcą rywalizacji w historii legendarnego toru (miał wtedy 18 lat). Obecnie startuje w barwach austriackiego zespołu DF1 Racing w europejskiej odsłonie wyścigów NASCAR – Whelen Euro Series. Jego partnerką (także na zdjęciu powyżej) jest Dominika Orlik, znana zawodniczka motocross, cross country i enduro.

CKM: NASCAR? Większości kojarzy się to z jazdą w kółko na wielkich owalach w USA.
Maciej Dreszer: Nic bardziej mylnego. Nawet w USA ścigają się nie tylko po owalach. A europejski NASCAR to jazda po zwykłych torach, takich jak np. Nürburgring. Dwa sezony chce spędzić ścigając się na starym kontynencie, by zdobyć doświadczenie, a później ruszyć na podbój USA i najbardziej prestiżowych wyścigów NASCAR!

CKM: Co się czuje, jadąc samochodem wyścigowym kilkaset kilometrów na godzinę?
Maciej Dreszer: Na prostej? Często... nudę. Prawdziwą frajdą jest wejście przy 200 km/h w zakręt. Auto zaczyna się odrywać od ziemi i przesuwać kilka metrów w kierunku krawędzi. Wtedy wiesz, że albo się wyrobisz w torze, albo jest po tobie. To dopiero adrenalina!

CKM: Na torze 140 decybeli, a poza nim? Jakiej muzyki słuchasz?
Maciej Dreszer: Muzyką jest dla mnie ryk silnika. Serio, nie mam czasu wyszukiwać fajnych kawałków, więc słucham tego, co leci w radiu.

CKM: Czy kierowcy wyścigowi imprezują razem po zawodach?
Maciej Dreszer: Bardziej integrujemy się przed zawodami - w trakcie treningów przychodzimy do siebie, gadamy o autach. Gdy kończy się wyścig, musimy się pakować, bo ciężarówki ze sprzętem zaraz ruszają w drogę. 

CKM: Dziewczyny lecą na kierowców wyścigowych?
Maciej Dreszer: Tak....

 


 

To tylko fragment naszej rozmowy z Maciejem Dreszerem. Cały wywiad przeczytasz tylko w miesięczniku CKM – w kioskach:

ckm_7-17-617.jpg

Kup CKM przez internet: zamawiając prenumeratę na cały rok dostaniesz dwa numery za darmo i dodatkowy prezent gratis! KLIKNIJ TUTAJ.


Dodał(a): CKM Piątek 30.06.2017