Pierwsze Lamborghini w historii

Powstało 60 lat temu w wyniku kłótni "traktorzysty" i producenta aut marzeń - Enzo Ferrari. Dziś kosztuje 1-2 miliony złotych
lamborghini 350 gt


Kiedy pod koniec lat 50. ubiegłego wieku Ferruccio Lamborghini – potentat w produkcji traktorów – kupił sobie kolejne superauto, którym było Ferrari 250 GTO, bardzo się rozczarował. Bolid był za głośny, a do tego spaliło się w nim sprzęgło. W swoim garażu miał już Maserati, Lancie, Mercedesy oraz inne luksusowe i sportowe pojazdy. Maszyna z czarnym rumakiem w logo złamała mu serce, a że był miłośnikiem tej marki, postanowił działać. Wybrał się do Enzo Ferrari - ojca założyciela koncernu – by przedstawić mu swoje uwagi i podpowiedzieć, jak ulepszyć 250 GTO. Ten wściekł się i wyzwał Ferruccio od traktorzystów, uważał go bowiem za niegodnego mieszania przy samochodach z Maranello. I całe szczęście, że sytuacja nabrała takiego obrotu! W przeciwnym wypadku dziś mielibyśmy o jedną perłę motoryzacyjną mniej, a jedyne Lambo, jakie mógłbyś zobaczyć, orałoby przydrożne pole.

Ferruccio Lamborghini postanowił stworzyć własny supersamochód. Cichszy, łatwiejszy w prowadzeniu i bardziej dostosowany do jazdy poza torem wyścigowym. Zaprzęgł więc do pracy najlepszych inżynierów i projektantów (część ekipy podkupił panu Ferrari) i zaczął pracę nad swoim marzeniem – perfekcyjnym gran turismo, czyli autem mocnym, luksusowym, zdolnym pokonywać większe odległości. Tak narodził się Lamborghini 350 GTV – pierwsze Lambo w historii.Sześć rur wydechowych, obrotowe światła z przodu, chromowane wykończenia maski i niepowtarzalna tylna szyba, przechodząca z kantów w owale – to stanowiło o wyjątkowości dzieła traktorzysty – wizjonera. Starał się, by jego maszyna była lepsza i mocniejsza od wspomnianego już Ferrari 250 GTO. Kontrakt z projektantem silnika miał klauzulę, mówiącą o dodatkowej premii za każdego konia mechanicznego ponad to, co wytwarzał z takiej samej jednostki konkurent. Jednak historia zatrzymuje produkcję Lamborghini 350 GTV właśnie na etapie tworzenia jego „serca”. Ferruccio chciał je „ucywilizować”, a inżynier za to odpowiedzialny miał inną wizję. Dlatego na premierze pierwszego Lambo podczas targów Turin Motor Show w 1963 roku, pojawił sie prototyp z cegłami zamiast silnika! Chodziło o zasymulowanie właściwej wagi auta i odpowiedniego usadzenia go na zawieszeniu.

W związku z gorącym przyjęciem nowego gracza na motoryzacyjnym rynku superaut, Lamborghini nie poddawał się i postanowił dopiąć swego. W 1964 roku firma Carrozzeria Touring przerobiła nadwozie 350 GTV, a w środku wylądowała jednostka napędowa zbudowana przez wspomnianego wcześniej inżyniera, który poszedł na ustępstwa i wyprodukował dla Ferrucciego silnik 280-konny zamiast 360-konnego, ale za to bardziej ułożony. Tak oto narodziło sie Lamborghini 350 GT. W 1964 roku, podczas targów w Genewie, ludzie znów zachwycili się bolidem z bykiem w logo. Tego samego roku wyprodukowano i sprzedano 13 egzemplarzy tego Lambo. Ferrucci był tak zawzięty i uparty, że sprzedał każda sztukę ze stratą, ale najważniejsze dla niego było to, żeby utrzymać cenę poniżej tej za Ferrari. Przez kolejne dwa lata sprzedano kolejnych 120 Lamborghini 350 GT. W ciągu ostatnich lat auta te można było kupić na kolekcjonerskich aukcjach motoryzacyjnych. Ceny świetnie utrzymanych lub odrestaurowanych pojazdów wahały się od miliona do dwóch milionów złotych.Specyfikacje techniczne Lamborghini 350 GT:
Silnik: V12 3,5 l
Moc maksymalna: 284 KM
Przyspieszenie 0-100 km/h: 6,4 s
Prędkość maksymalna: 251 km/h
Skrzynia biegów: 5-biegowa manualna
Typy nadwozia: 2-drzwiowe coupé
Wymiary:
Długość: 4638 mm
Szerokość: 1730 mm
Wysokość: 1227 mm
Masa własna: 1297 kg

Specyfikacje techniczne Lamborghini 350 GTV:
Silnik: V12 3,5 l
Moc maksymalna: 347 KM
Przyspieszenie 0-100 km/h: 6,7 s
Prędkość maksymalna: 280 km/h
Skrzynia biegów: 5-biegowa manualna
Typy nadwozia: 2-drzwiowe coupé
Wymiary:
Długość: 4370 mm
Szerokość: 1760 mm
Wysokość: 1050 mm
Masa własna: 1050 kg

Dodał(a): fisci Czwartek 06.06.2013