Pagani bije rekord. Ich najnowszy model to najdroższy nowy samochód na świecie

Jeśli w życiu kierujesz się zasadą, że im coś jest droższe, tym jest lepsze, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – oto najlepszy samochód na świecie.

oxoq03izbal3iqufj1gc.jpg

Pamiętacie wyjątkowego Rolls-Royce’a Sweptail, o którym pisaliśmy jakiś czas temu? Samochód, który powstał w zaledwie jednym egzemplarzu (a sam proces trwał aż cztery lata!) został wówczas okrzyknięty najdroższym nowym samochodem na świecie – jego właściciel musiał wyłożyć na stół oszałamiającą kwotę 48 milionów złotych. 

Rekord ustanowiony wówczas przez statecznego Brytyjczyka został pobity przez firmę Pagani. Producent z San Cesario sul Panaro stworzył bowiem model, który został nazwany Zonda HP Barchetta (nie mylić z Fiatem Barchetta). Nowa Zonda nie jest co prawda tak unikalnym samochodem jak wspomniany Sweptail (powstała w trzech egzemplarzach), jednak bije go na głowę pod względem ceny. Aby zostać właścicielem jednego z nich, należało się liczyć z wydatkiem rzędu 17,5 miliona dolarów, co w przeliczeniu daje niemal 65 milionów złotych. Wszystkie trzy sztuki rozeszły się na pniu.


Pagani Zonda HP Barchetta – jaka moc?

Samochód, który został zaprezentowany po raz pierwszy w 2017 roku podczas Pebble Beach Concours d'Elegance, to prawdziwy drogowy (i torowy) potwór. Pod jego maskę trafił 6-litrowy, podwójnie doładowany silnik V12, który generuje moc niemal 800 koni mechanicznych – ten sam, który zasila chociażby Huayrę BC. Moc trafia na koła za pośrednictwem sześciobiegowej, manualnej skrzyni biegów. 

Szkoda, że wszystkie egzemplarze już się wyprzedały – akurat jak już rozbiliśmy świnkę-skarbonkę!Dodał(a): Piotr Majewski / fot. materiały prasowe Piątek 27.07.2018