Nowy Ford GT!

Ford pokazał swój najnowszy bolid – następcę legendarnego Forda GT. 600 koni mechanicznych wygenerowano z silnika o pojemności 3,5 litra. Auto wygląda kosmicznie!
ford-gt-2015.jpg

Podczas targów motoryzacyjnych w Detroit, Ford zaprezentował swoje najnowsze dzieło – model GT 2016. To hołd dla bolidu, który w 1966 roku przerwał dominację Ferrari w 24-godzinnym wyścigu LeMans. Zajął wtedy trzy pierwsze miejsca i przez cztery lata nie oddał zwycięstwa nikomu.

Współczesny model będzie napędzany podwójnie doładowanym 3,5-litrowym silnikiem V6 o mocy 600 koni mechanicznych, który osadzono centralnie. Poprzednik – model GT z 2002 roku miał motor V8 o pojemności 5,4 litra, ale 50 KM mniej. Downsizing w połączeniu z nowymi technologiami pozwala zyskać na wadze i osiągach. Za przekazanie napędu na tylną oś odpowiada automatyczna, dwusprzęgłowa, 7-stopniowa skrzynia biegów. Zawieszenie push-rod zaczerpnięto z najbardziej rasowych rajdówek. Ford nie podaje jeszcze osiągów GT.W aucie duży nacisk położono na aerodynamikę, choćby poprzez aktywny spoiler. Wysuwa się podczas wytracania prędkości, by wspomóc potężne hamulce ceramiczne, a podczas przyspieszania przybiera najbardziej opływową pozycję. Nadwozie to monokok wykonany z karbonu. Od środka wzmocniony jest aluminiowymi ramami. Drzwi w nowym Fordzie GT 2016 unoszone będą do góry.

W środku będzie jak w bolidzie F1 – większość funkcji, nawet wycieraczki, obsługuje się przyciskami na kierownicy. Biegi zmienia się manetkami na kolumnie. Zamiast tradycyjnych zegarów analogowych, znajdziemy cyfrowy ekran. Drugi, multimedialny, zamieszczono w centralnej części. Dolicz kilka przełączników i to tyle w kwestii deski rozdzielczej.

Produkcja tego seksownego auta ruszy w 1966 roku, w 50 rocznicę triumfów Forda GT w 24-godzinnym LeMans. Cena nie jest jeszcze znana.Dodał(a): fisci Wtorek 13.01.2015