Najlepsze ubezpieczenie OC

Dowiedz się co wpływa na wysokość składki OC i wybierz najlepsze ubezpieczenie dla swojego auta.
skladka-oc.jpg

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czyli OC, jest w Polsce obowiązkowe. Wybierając najodpowiedniejszą dla siebie ofertę, warto przyjrzeć się temu, co wpływa na wysokość składki. Często to właśnie wysokość składki jest głównym powodem, dla którego wybieramy dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Przyjrzyjmy się zatem od czego kwota składki zależy.

Czynniki zewnętrzne, niezależne od danego użytkownika
Wiek. Niestety na to nikt nie ma wpływu, ale niezmienny pozostaje fakt, że wraz z upływem czasu nabieramy doświadczenia i stylu jazdy. A doświadczenie jak wiadomo jest w cenie, również dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego właśnie – im kierowca jest młodszy, tym wyższa składka ubezpieczenia. Proste? Tylko na pierwszy rzut oka. Mówimy przecież o ubezpieczeniach komunikacyjnych. Gdybyśmy wzięli pod uwagę jedynie wiek, oznaczałoby to, że pięćdziesięciolatek, który otrzymał prawo jazdy w ubiegłym roku, otrzymałby lepszą ofertę składki niż trzydziestolatek z 12-letnim stażem za kierownicą – przypomina ekspert Liberty Ubezpieczenia, Jakub Łukowski.

Czynniki zależne od danego użytkownika
Sami decydujemy o tym, kiedy rozpocząć kurs na prawo jazdy. Niezależnie czy jesteśmy pasjonatami motoryzacji, czy po prostu potrzebny nam własny środek transportu, osobiście musimy zdać ten ważny egzamin. Następnie z każdym dniem za kierownicą nabieramy doświadczenia i uczulamy się na najdziwniejsze nawet zachowania innych użytkowników ruchu drogowego. A towarzystwa ubezpieczeniowe to doceniają – za każdy rok bezszkodowej jazdy możemy liczyć na zniżkę.

Nie bez znaczenia jest również nasze poczucie lojalności. Na przychylność ze strony ubezpieczyciela możemy również liczyć w przypadku przedłużenia polisy na kolejny rok lub ubezpieczenia w tej samej firmie kolejnego pojazdu.

Możemy zaoszczędzić od kilku do kilkunastu procent wysokości składki płacąc za ubezpieczenie nie w ratach, a w całości. Dlatego często nie warto odkładać planów budżetowych na ostatnią chwilę.

Z punktu widzenia ubezpieczyciela
Warto przed końcem polisy sprawdzić ofertę zarówno naszego aktualnego towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i innych na rynku.

Kiedy my będziemy czekali na wycenę składki, specjaliści towarzystwa ubezpieczeniowego, korzystając z kalkulatora OC, wezmą pod uwagę nasze:
- miejsce zamieszkania (prawdopodobieństwo wypadków np. w centrum Wrocławia prawdopodonieństwo kolizji jest nieco inne niż na mazurskiej wsi),
- wiek pojazdu (Mercedes, rocznik 2014 czy Fiat 125p, rocznik 1985),
- miejsce postoju w nocy (parking na zamkniętym osiedlu, monitorowany garaż czy krawężnik za blokiem),
- rodzaj paliwa,
a nawet:
- fakt, czy przewozimy samochodem dzieci,
- wyjazdy za granicę
i wiele innych.

Zanim więc klikniemy w pierwszą lepszą ofertę, przeanalizujmy najpierw sami, czego tak naprawdę możemy się spodziewać.

ZOBACZ TEŻ: 

Te samochody w ogóle nie powinny wyjechać na drogi

Opublikowany przez AutoStuff na 25 maja 2016
Dodał(a): ckm.pl / artykuł powstał przy współpracy z Liberty Ubezpieczenia Środa 25.05.2016