Najlepsze auto koncepcyjne roku

Ten elektroniczny samochód rozpędzi się do setki w ciągu niecałych 4 sekund. Nie ma drzwi i proces wsiadania zapowiada się bardzo interesująco. Renault Trezor został uznany najlepszym samochodem koncepcyjnym 2016 roku.

12.jpg


Kształty Trezora są bardzo futurystyczne. Podobnie jak proces wsiadania do środka. Otóż model nie posiada tradycyjnych drzwi. Aby kierowca i pasażer mogli dostać się do środka, podnosi się cała przednia część samochodu. 

Renault Trezor po raz pierwszy został pokazany światu podczas Paris Motor Show w 2016 roku. W 2017 w trakcie targów samochodowych w Genewie model zyskał tytuł najlepszego samochodu koncepcyjnego ubiegłych 12 miesięcy.

W skład jury wchodziło 20 projektantów, którzy są jednymi z najlepszych w branży. To oni zdecydowali, że Trezor w ubiegłym roku był najlepszym konceptem. Nagrodę natomiast ufundował portal Car Design News.

Samochód pokonał koncepty Jaguara I-PACE, który zajął drugie miejsce i Vision Mercedes-Maybach 6, okupujący najniższy stopień podium.

Taka decyzja sędziów nie dziwi. Ten ważący 1600 kilogramów koncept wyposażony jest w silnik elektryczny z bolidu Formuły E. Ma on moc 350 koni mechanicznych i 380 Nm momentu obrotowego. Co oznacza, że rozpędza się do setki w niecałe cztery sekundy. Zasięg natomiast ma wynosić od 160 do 200 kilometrów.

Dwie baterie również zapożyczone ze sportowego bolidu, będą odzyskiwać energię w trakcie hamowania. Wykorzystano system RESS (Rechargeable Energy Storage System), czyli rozwiązanie stosowane w Formule E.


Samochód ma również być wyposażony w autopilota umożliwiającego autonomiczną jazdę. Koncern zapowiedział, że system będą mogli wdrożyć do modeli, już w przyszłej dekadzie.

Jeśli tak będą wyglądać samochody elektryczne, będziemy skłonni zrezygnować z naszych zatruwających środowisko pojazdów, ale za to niepowtarzalnie brzmiących. Wrum, wrum, wrum. Ach te maluchy.Dodał(a): Mateusz Kryś / fot.: https://www.renault.co.uk Poniedziałek 13.03.2017