Myślisz o nowym aucie? Oto dlaczego warto rozważyć leasing

Wzięcie w auto w leasing może okazać się dużo bardziej opłacalne niż jego kupno. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach warto się na niego zdecydować.

leasing samochodu.jpg


Samochód – można śmiało powiedzieć, niezbędne narzędzie mobilnej pracy, element wizerunku firmy, niejednokrotnie zapewniający przewagę nad konkurencją. Po drugiej stronie przedsiębiorca chcący rozwijać firmę lub dopiero próbujący swoich sił w działalności gospodarczej, który szuka elastycznego sposobu finansowania samochodu służbowego. To właśnie dla niego powstał atrakcyjny instrument finansowania zwany leasingiem samochodowym. Elastyczność oferty leasingowej w szczególności doceniają osoby prowadzące jednoosobową firmę jak i przedsiębiorstwa, dla których leasing pojazdów jest jedną z głównych możliwości dalszego rozwoju.

Na czym polega leasing samochodowy?

Leasing samochodowy polega na odpłatnym użytkowaniu samochodu przez leasingobiorcę (przedsiębiorca lub osoba prywatna), w określonym czasie i na określonych warunkach. Leasingodawcą jest firma specjalizująca się w usługach leasingowych. Finansowanie zakupu samochodu, profesjonalne doradztwo oraz najnowocześniejsze rozwiązania w zarządzaniu parkiem samochodowym zapewnia na przykład Volkswagen Leasing.

Rodzaje leasingu samochodowego

O wyborze rodzajów leasingu samochodowego decydują względy podatkowe, które nakreślają kluczowe różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym. Leasing operacyjny nie bez znaczenia jest korzystniejszy niż leasing finansowy dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność gospodarczą. Po pierwsze leasing operacyjny pozwala na opłacanie podatku VAT adekwatnie do każdej raty, po drugie samochód stanowi majątek leasingodawcy, co ma wpływ na rozliczanie kosztów uzyskania przychodu – można do nich zaliczyć wpłatę początkową i całość comiesięcznej opłaty. W leasingu finansowym samochód jest częścią majątku leasingobiorcy, dlatego przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne i odsetki od każdej z rat leasingowych. W przypadku podatku VAT przy leasingu finansowym opłaca się go w całości, z góry, najczęściej przy pierwszej płatności – dlatego na taki rodzaj leasingu decydują się firmy już rozwinięte, doświadczone, posiadające płynność finansową. To właśnie sposób opłacania podatku VAT jest tym decydującym kryterium przy wyborze rodzaju leasingu samochodowego.

Dlaczego leasing jest opłacalny?

Nie trzeba się długo zastanawiać, żeby stwierdzić jaka ulga dla przedsiębiorcy jest atrakcyjna – oczywiście korzyść podatkowa! W auto leasingu polega ona na możliwości obniżenia podstawy opodatkowania lub wysokości podatku. Przedsiębiorca ma także możliwość rozliczyć podatek VAT (w całości lub w części) od raty leasingowej. Z punktu widzenia przedsiębiorcy istotne jest to, że w przypadku leasingu operacyjnego, ratę leasingową można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Kolejną zaletą leasingu jest niewątpliwie łatwiejsza i szybsza procedura wnioskowania w porównaniu ze standardową procedurą kredytową. Przede wszystkim, leasing pozwala na korzystanie z pojazdu bez konieczności angażowania środków, szczególnie dla firm początkujących jest to istotna zaleta leasingu.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Poniedziałek 07.01.2019