Mercedes-Benz F015 Luxury in Motion

Czas i prywatna przestrzeń – te wartości, jako najbardziej pożądane wartości w XXI wieku wskazał prezes koncernu Daimler, Dieter Zetsche. Oczywiście jego firma zamierza je oferować swoim klientom. Choćby dzięki takim samochodom jak Mercedes-Benz F015, który poprowadzi się sam, a w środku będzie miał mini salę konferencyjną. Premiery motoryzacyjne 2015 nadchodzą!
Mercedes F015 12.jpg

Zaprezentowany podczas trwających od 6 do 9 stycznia targach elektroniki konsumenckiej CES 2015 Mercedes-Benz F015 Luxury in Motion jest projektem futurystycznym, ale realnym do wyprodukowania. Świadczyć o tym może to, że w pełni jeżdżący egzemplarz pojawił się podczas wspomnianej imprezy w Las Vegas.

Mercedes F015 7.jpg

Hybryda wodorowo – elektryczna będzie autonomiczna, czyli poprowadzi się sama. Będzie to możliwe dzięki licznym czujnikom, kamerom 3D oraz bardzo szczegółowym mapom. Z otoczeniem F015 będzie komunikował się za pomocą laserów, wyświetlaczy LED oraz sygnałów radiowych. Gdy samochód przejmie stery, przednie panele zaświecą się na niebiesko, oznajmiając ten fakt innym kierowcom. Zupełnie jak w ciągniku siodłowym Mercedes – Benz Future Truck 2025.

Mercedes F015 13.jpg

Za napęd odpowiadają wodorowe ogniwa paliwowe, akumulator litowo-jonowy i dwa silniki elektryczne, z których każdy dysponuje mocą 134 koni mechanicznych. Na pełnej baterii, którą można naładować w domu, pojazd przejedzie 200 kilometrów. Na pełnym „baku” wodoru zasięg zwiększy się o 900 kilometrów. Wszystko przy zerowej emisji spalin.

Mercedes F015.jpg

Mercedes-Benz F015 Luxury in Motion będzie służył nie tylko do przemieszczania się, ale i do spotkań biznesowych. Wewnątrz znajdziemy cztery wygodne fotele jak z salonu, z czego dwa przednie mogą być zwrócone ku tylnym. Gdy auto dojedzie do celu, siedziska obrócą się w stronę drzwi, by ułatwić pasażerom wysiadanie.

Mercedes F015 1.jpg

Auto koncepcyjne od Daimlera będzie również centrum rozrywki, w którym kierowca i pasażerowie mogą odpocząć w trakcie podróży lub zrelaksować się dzięki multimedialnemu charakterowi wnętrza. Do dyspozycji oddano sześć interaktywnych wyświetlaczy sterowanych gestami, wzrokiem, głosem i dotykiem.

Mercedes F015 8.jpg

Ze względu na nieuregulowane prawo w kwestii pojazdów autonomicznych, Mercedes-Benz F015 Luxury in Motion pozostaje konceptem i ciekawostką. Jednocześnie projekt udowadnia, że inżynierowie są gotowi do tworzenia pojazdów, które prowadzą się bez ingerencji kierowcy. Zastanawiamy się tylko czy w spornej sytuacji na drodze auta wyświetlą sobie nawzajem przekleństwa na zewnętrznych tablicach LED i jak będą sygnalizować niezadowolenie ze stanu dróg.Mercedes F015 2.jpg
Mercedes F015 3.jpg
Mercedes F015 4.jpg
Mercedes F015 5.jpg
Mercedes F015 6.jpg
Mercedes F015 9.jpg
Mercedes F015 10.jpg
Mercedes F015 11.jpg

Dodał(a): fisci / fot.: daimler.com Środa 07.01.2015