Mercedes AVTR – przyszłość porusza się bokiem

Co nie ma kierownicy, jeździ bokiem i ma skrzydła jak motyl? Mercedes AVTR inspirowany filmem Avatar. Po raz pierwszy został zaprezentowany podczas targów CES 2020 w Las Vegas, a teraz dzięki Supercar Blondie zobaczyliśmy, jak ten futurystyczny samochód porusza się po drodze.
merc.png
Jazda bokiem kojarzy się raczej z kilkunastoletnim BMW z napędem na tył lub z wyczynami kierowcy rajdowego Kena Blocka. Jednak w przypadku Mercedesa AVTR nabiera ona zupełnie nowego znaczenia. Zresztą zobacz sam:

Nazwa samochodu jest nawiązaniem do przełomowego filmu Jamesa Camerona, ale również skrótem od "Advanced Vehicle Transformation". Auto dzięki zastosowaniu innowacyjnych kół potrafi poruszać się bokiem (pod kątem ok. 30 stopni), podobnie jak to robi krab. Poza tym ma drzwi imitujące skrzydła motyla oraz bioniczne klapki przypominające odwłoki owadów lub łuski. Te ostatnie mają pomagać m.in. w hamowaniu.

Po wejściu do jego środka zaskakujące jest, że samochód nie ma kierownicy. Ma za to specjalny panel na dłoń, umiejscowiony między przednimi fotelami. Jak prowadzi się to cudo? Kładzie się rękę na jednostce sterującej, a AVTR ożywa, rozpoznając kierowcę na podstawie tętna i oddechu. Siedzenia, deska rozdzielcza, a nawet podłoga zostały wykonane z ekologicznych materiałów. Podobnie jak luksusowe elementy ze sztucznej skóry Dinamca oraz drewna Karuun, które jest pozyskiwane z korzeni drzew pochodzących z lasów w Indonezji.

Energia potrzebna do jazdy jest magazynowana w rewolucyjnych akumulatorach, które wykorzystują grafen. Warto dodać, że Mercedes Vision AVTR ma cztery silniki elektryczne o całkowitej moc 470 KM, a jego zasięg wynosi ok. 700 km.


Dodał(a): CKM.pl / fot. Mercedes Poniedziałek 20.07.2020