Mazda RX-Vision Concept - powrót silnika Wankla

Miłośnicy silników Wankla będą wniebowzięci – Mazda pokazała przepiękny koncept, który najprawdopodobniej zastąpi MazdęRX-8. Zapowiada się spektakularny powrót szybkich, mocarnych i niekoniecznie ekonomicznych sportowych wózków.
Mazda-RX-Vision-Concept.jpg

Mazda RX-8 była ostatnim autem z silnikiem Wankla. Produkowano ją w latach 2003 – 2012. Następczyni się nie doczekała. I właśnie jest wielka szansa (i nadzieja), że najnowsze auto koncepcyjne  Japończyków - RX-Vision Concept wejdzie do produkcji seryjnej.

O co chodzi z silnikiem Wankla? To odmienny rodzaj motoru od najbardziej popularnych. Tłok obraca się w nim wewnątrz cylindra rotując, a nie jak w tradycyjnym – góra-dół. Jego zalety to m.in.: prosta konstrukcja, niska waga, cicha charakterystyka pracy, mniejsze wibracje i drgania podczas pracy. Znane są też z tego, że z niewielkiej pojemności można wykrzesać sporą moc. Dają też lepsze przyspieszenie, bo szybciej wkręcają się na obroty. Mają jednak też swoje wady. Ceramiczne uszczelnienie tłoka wyciera się i ciężko znaleźć odporny na to materiał. Tworzą się wtedy prześwity, które powodują utratę mocy. Silnik Wankla spala również więcej paliwa, co powoduje zwiększoną emisję spalin. Czy ma zatem rację bytu w nowych autach?Ma! Bo przeznaczony jest do samochodów szybkich, dynamicznych, których właściciele zdają sobie sprawę, ile będzie palić ich fura. Z kolei nowe technologie mogą pomóc w obniżeniu spalania i zwiększeniu wydajności jednostek napędowych Wankla.

RX-Vision Concept zaprezentowany został na targach motoryzacyjnych w Tokio i prezentuje się wyśmienicie. Ma wydłużoną maskę co wizualnie nadaje sylwetce dynamiki. Pod nią kryje się jednostka napędowa SKYACTIV-R z tłokiem rotacyjnym, przekazująca napęd na tylną oś. Stoi na pięknych 20-calowych felgach z nałożonymi kapciami o wymiarach 245/40R20 z przodu i 285/35R20 z tyłu. Całe auto ma mierzy: 4389 mm długości, 1925 mm szerokości i 1160 mm wysokości i jest zaprojektowane w stylistyce KODO design. We wnętrzu panuje minimalizm.

Tyle wiemy na chwilę obecną, na resztę musimy poczekać. Bo wierzę, że Mazda RX-Vision Concept powstanie i będzie miała swoją premierę w 2017 roku, kiedy to przypada 50 rocznica prezentacji Mazdy 110 S Cosmo (Cosmo Sport) – pierwszego seryjnego auta z dwutłokowym silnikiem Wankla.Dodał(a): Paweł Jaśkowski / fot.: Mazda Środa 18.11.2015