Maluch na prąd

Tesla Model X? BMW i8? Nie, nie musisz wydawać fortuny na elektryczne auto. Możesz tak jak Murat Orhon przerobić stare auto i jeździć na energię słoneczną. Nie wiemy jak w Turcji, ale w Polsce pewnie i tak by się to nie opłacało, ze względu na podatki. Bo przecież nawet za „prąd ze Słońca” trzeba płacić.
maluch-na-prąd.jpg


Fiat 126 Bis, czyli popularny „Maluch” doczekał się wersji elektrycznej! Jednak nie wraca do fabryki w Tychach czy w Bielsku Białej. Pewien Turek z Ankary kupił zdezelowany egzemplarz za równowartość prawie 4 000 złotych. Usunął oznaki rdzy, odmalował go i zabrał się za grubsze zmiany.

Wybebeszył Malucha pozbawiając go wszystkich elementów niezbędnych przy zasilaniu spalinowym. Wyciągnął z niego silnik, chłodnicę, zbiornik paliwa, tylne siedzenia, akumulator i tym samym Fiat stał się jeszcze lżejszy. Co oczywiście pozytywnie wpłynęło na wydajność zastosowanego napędu. Wiele części musiał samodzielnie zaprojektować i wytworzyć na nowo. Najpierw robił projekty komputerowe, a później laserowo wycinał podzespołu w metalu. Dorzucił do tego sześć akumulatorów 72V i panel solarny na dachu, by ładowały się podczas słonecznej pogody.Na desce rozdzielczej pojawiły się elementy, o których konstruktorom Malucha nawet się nie śniło. Nawigacja na ekranie LED oraz seria przełączników odpowiedzialnych za „zapłon” i gotowość Fiata do startu. Całość wygląda jak DeLorean z „Powrotu do przyszłości” lub jak rasowa rajdówka.

Później nastąpiła seria testów, która trwała kilka tysięcy kilometrów. Wszystko poszło zgodnie z planem. Maluch był w stanie rozpędzić się do 70 km/h, a przy niższych prędkościach mógł się pochwalić zasięgiem do 80 kilometrów. Po tym czasie należy go odstawić na działanie promieni słonecznych lub podpiąć do zwykłego gniazdka, aby uzupełnić zapas energii.

maluch-na-prad-deska.jpg

Po skonstruowaniu Fiata 126 e-Bis Murat raczej nie dostanie oferty pracy w Tesli Elona Muska, ale zaproszenie na lokalny festyn związany ze żniwami już na pewno.
Dodał(a): Paweł Janusz / fot.: facebook.com/morhon3 Czwartek 22.09.2016