Lewitujący demon prędkości z Japonii

W ubiegłym tygodniu japońska kolej magnetyczna działająca w tzw. systemie maglev ustanowiła nowy rekord świata w prędkości uzyskanej przez pociąg. Teraz maszyna pobiła samą siebie i osiągnęła kolejny mistrzowski wynik!

maglev japan.png

W ubiegłym tygodniu japońska kolej oparta na systemie lewitacji magnetycznej (maglev) pobiła, ustanowiony 12 lat wcześniej, światowy rekord prędkości. Na tym się jednak nie skończyło! Teraz pociąg-błyskawica, który właśnie przechodzi testy na torze doświadczalnym w prefekturze Yamanashi, prześcignął sam siebie! Jego nowy rekord to mistrzowskie 603 km na godzinę (375 mph)!

Wspomniana kolej ma według planów trafić do użytku dopiero w 2027 roku. Choć będzie ona jeździć "jedynie" z maksymalną prędkością 505 kilometrów na godzinę i tak pozostawi daleko w tyle wszystkie dotychczasowe szybkie pociągi. Dla przykładu, trasę z Tokio do miasta Nagoya, którą dziś pokonuje się minimum w 100 minut, dzięki nowoczesnej kolei będzie można przemierzyć w zaledwie 40 minut.

Oczywiście Japonia ma także w planach eksport innowacyjnej technologii poza kontynent. Opcją, o której mówi się najczęściej, ma być połączenie za pomocą kolei maglev Waszyngtonu, Baltimore i Nowego Jorku.


Dodał(a): Bartosz Joda, fot. Youtube Wtorek 21.04.2015