Kupujesz auto? Od teraz sprawdzisz legalność licznika

Od 15 marca obowiązują nowe przepisy dotyczące usługi „Mój pojazd”, które z pewnością zadowolą wszystkich planujących zakup używanego samochodu.
iStock-871763318.jpg

Platforma „Mój pojazd” wzbogaciła się o kolejne informacje dotyczące samochodu. Przyszli właściciele mogą nie tylko sprawdzić jego przebieg zanotowany przez mundurowych podczas kontroli, ale także mogą zweryfikować ewentualną datę i przyczynę wymiany drogomierza oraz uzyskać kod stacji kontroli pojazdów, która zatwierdziła taką operację. 
W świetle obowiązujących przepisów posiadacze pojazdów, których drogomierze zostały wymienione, są zobowiązani do przedstawienia pojazdu w stacji diagnostycznej. Tam uprawniony pracownik wprowadza dane nowego urządzenia pomiarowego do Centralnej Ewidencji Pojazdów: datę i przyczynę wymiany oraz wskazanie nowego drogomierza. Na takie zgłoszenie właściciele samochodów mają 14 dni od wymiany. 

Od początku 2020 roku policja jest uprawniona do sprawdzenia stanu licznika podczas rutynowej kontroli drogowej. Zmiana jego wskazań, zlecanie takich działań a także niezgłoszenie faktu wymiany jest zagrożone 5-letnią karą pozbawienia wolności. 

W usłudze „Mój pojazd” można znaleźć informacje dotyczące zbycia i wyrejestrowania konkretnego egzemplarza, a także numer VIN oraz okres obowiązywania polisy. W czerwcu planowane jest wprowadzenie informacji dotyczących ewentualnych kolizji z udziałem konkretnego pojazdu.
ZOBACZ GALERIĘ: HIPERSAMOCHÓD TUATARADodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 17.03.2020