Koncepcyjne Porsche 908-04

Porsche postanowiło oddać w ręce 6 niezależnych designerów, przygotowanie projektu do ich nowego koncepcyjnego auta typu GT. A oto efekt: Porsche 908-04 Concept.
Porsche-908-7.jpg

Obecnie producenci samochodów prześcigają się w prezentowaniu coraz to nowych, futurystycznych wizji swoich aut, przez co te mają coraz więcej wspólnego ze statkami kosmicznymi niż ze zwykłymi pojazdami szosowymi. Przykładem może być koncepcyjny Rolls-Royce 103EX.

Tymczasem Porsche postanowiło obrać kierunek przeciwny i stworzyło projekt auta, które jest powrotem do korzeni marki. Choć tak naprawdę nie można powiedzieć, że to Porsche stoi za tym projektem, bowiem producent ze Stuttgartu postanowił powierzyć go sześciu niezależnym designerom-pasjonatom klasycznej motoryzacji, którzy bardziej niż na błyskotkach i objechanych gadżetach rodem z filmów sci-fi, bardziej skupiają się na samej przyjemności płynącej z jazdy.

I tak też powstał projekt Porsche 908-04 Concept, który jest właśnie połączeniem współczesnej technologii z klasyką motoryzacji. Nie bez przypadku więc nowe Porsche jest bezpośrednim nawiązaniem do ikonicznego modelu 908 LH wyprodukowanego pod koniec lat 60 XX. wieku. Stąd właśnie ten przedłużony tył, niska, aerodynamiczna sylwetka i wypukłe nadkola. I to właśnie z chęci powrotu do korzeni 908-04 Concept miałoby być napędzane przekładnią ręczną.


Nie będzie to jednak odświeżony skansen na kołach, bowiem auto ma zostać wyposażone w napęd hybrydowy – połączenie silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym – dokładnie tak jak w przypadku współczesnego, flagowego modelu producenta, czyli Porsche 918. To także z tego modelu zaczerpnięto część stylistyki 908-04 Concept, projektując między innymi felgi inspirowane „918-stką”.

Zdaje się więc, że nowe Porsche nie będzie tylko kolejną bezlitosną maszyną, a autem z duszą. Ciekawe tylko, czy 908-04 Concept przypadnie do gustu fanom marki.Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. Porsche Środa 20.07.2016