Koncepcyjna Toyota z drewna

Toyota postanowiła zaskoczyć fanów motoryzacji swoją wizją samochodów przyszłości. Na Milan Design Week, który rozpocznie się już 12 kwietnia, zaprezentuje swój koncepcyjny samochód, którego nadwozie wykonane jest całkowicie z drewna.
toyota-setsuna-wooden-car-02.jpg

A konkretniej z aż 86 ręcznie wykonanych drewnianych paneli, z których każdy może zostać wymieniony na nowy w razie usterek. Sprawi to, że Toyota Setsuna, bo tak nazywa się koncepcyjny model japońskiego producenta, może być stale ewoluującą formą, nie zaś zwartym, jednoczęściowym nadwoziem.

Jako materiał na zewnętrzne panele wybrano japoński cedr, głównie ze względu na jego gładkie włókna oraz dużą elastyczność (dzięki zastosowaniu specjalnej, japońskiej techniki okurari, łączenie paneli nie wymaga użycia gwoździ). W podwoziu znajduje się zaś sztywna i mocna brzoza; wytrzymała i trwała zelkova (brzostownica japońska) jest wykorzystana do budowy podłogi, a jako materiał do stworzenia foteli użyto kalopanaksu. 


Jednak Toyota Setsuna mimo dość egzotycznych materiałów, z których została wykonana, nie jest tylko pięknym obiektem, który można podziwiać – właściwie jest to w pełni funkcjonalny samochód, który nadaje się do codziennego użytku.Warto także podkreślić, że Setsuna będzie w pełni ekologicznym autem i to nie tylko ze względu na jej nadwozie. Koncepcyjna Toyota jest bowiem zasilana napędem elektrycznym. Niestety parametry tego napędu nie są jeszcze znane.

Dodał(a): Jakub Rusak Poniedziałek 04.04.2016