Kobieta w F1

Susie Wolff to pierwsza kobieta w F1 po 22-letniej przerwie. W tym roku pojedzie w dwóch sesjach testowych, by spróbować przebić się do czołówki

kobieta w f1


fot.: RandstadCanada


W nadchodzącym sezonie będzie można w końcu zobaczyć kobietę na torze najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie. Susie Wolff ma 31 lat i spore doświadczenie za sobą. Jak większość kierowców wyczynowych zaczynała od gokartów. Potem była Formuła Renault, Formuła 3 Wielkiej Brytanii i turystyki w klasie DTM. Teraz siada za sterami bolidu F1.

Poprowadzi pojazd ze stajni Williamsa, z którym współpracuje od kwietnia 2012 roku. W piątkowych sesjach treningowych przed Grand Prix Wielkiej Brytanii i Niemiec.Susie Wolff będzie pierwszą od 1992 roku kobietą za kierownicą F1. Wtedy to Włoszka Giovanna Amati próbowała wywalczyć miejsce na linii startowej, jednak nie udało jej się to w trzech startach i stajnia Brabham podziękowała jej za współpracę. Natomiast ostatnim „kierowcą w spódnicy”, który rzeczywiście ścigał się na torach, była Lella Lombardi, również Włoszka, startująca w latach 1974-1976.

Obecnie w Williamsie podstawowymi kierowcami są: Brazylijczyk Felipe Massa (przeszedł z Ferrari) i Fin Valtteri Bottas (debiut w 2013 roku w Williamsie).

Wcześniej do zespołu Sauber trafiła inna kobieta - Simona De Silvestro, która przygotowywana jest do startów w 2015 roku.


Dodał(a): fisci Wtorek 25.02.2014