Jeżdżąca sztuka

BMW Art Car to kolekcja unikatowych aut, na których swoje prace zostawili najwybitniejsi współcześni artyści. Co prawda nie zawiesisz tego samochodu na ścianie, bo nie są na sprzedaż jak niektóre dzieła sztuki, ale możesz je obejrzeć we wrześniu i październiku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
bmw-art-car.jpg

Pomysłodawcą kolekcji jest Hervé Poulain – francuski emerytowany kierowca rajdowy. Zaczęło się w 1975 roku, kiedy to postanowił zrobić coś oryginalnego i wyjątkowego. Oddał więc w ręce swego przyjaciela – artysty BMW 3.0 CSL, by ten nadał mu ciekawsze niż reklamowe barwy. Alexander Calder miał już na koncie nietypowy projekt – pomalowanie samolotu pasażerskiego. Machnął więc kilka razy pędzlem i przygotował Poulainowi wózek na wyścig LeMans w tym samym roku.


Kolejne modele malowali m.in.: Frank Stella, Roy Lichtenstein, Andy Warhol. Każdy z powstałych w ten sposób projektów traktowany był jak dzieło sztuki. Jednak nie oszczędzano ich i samochody brały udział w rajdach. Podejście do tego tematu zmieniało się przez lata i dziś auta mają za zadanie pięknie wyglądać, choć są w pełni przygotowane do ścigania się. Tak było z najnowszym projektem z 2010 roku autorstwa Jeffa Koonsa. Ozdobił BMW M3 GT2 zadrukowanymi foliami i z racji tego, że wzory te można drukować w nieskończoność i w razie kraksy nałożyć je na inny egzemplarz, postanowiono wypuścić furę na tor.


Do tej pory w ramach BMW Art. Car powstało 17 projektów, w ramach których udekorowano modele: 320i Turbo, M1 Group 4, 635 CSi, M3, 535i, 730i, Z1, 525i, M3 GTR, 850 CSi, V12 LMR, Z4, M3 GT2.
Dodał(a): fisci Środa 06.08.2014