Jak zabrać więcej? Kufry i bagażniki motocyklowe

Dalekie podróże, w które chcesz zabrać więcej bagażu, nie wymagają już czterokołowego transportu. Dzięki specjalnym kufrom i bagażnikom, nawet najdalsze zakątki świata są dostępne dla posiadaczy motocykli. Zobacz jak wybrać sprzęt odpowiadający twoim potrzebom.
nokaut-moto.jpg

Bagażniki motocyklowe umożliwiają przewiezienie motocyklem nawet dużego bagażu. Tam, gdzie to możliwe, najlepiej wybrać gotowe sakwy i kufry. Te pierwsze sprawdzają się dobrze w przypadku bagażu o małych gabarytach, z innymi rzeczami poradzą sobie kufry. Przy pomocy specjalnych uchwytów i zatrzasków przyczepia się je do boku motocykla lub z tyłu, w taki sposób, żeby bagażnik górował nad kierowcą. Nazywa się je odpowiednio bocznymi i centralnymi. Standardowy bagażnik sprawdzi się tam, gdzie kufer lub sakwa są niewystarczające lub nie można ich zainstalować, co dotyczy na przykład chopperów.

Bagażniki motocyklowe
Bagażnik jest montowany za siedzeniem pasażera, a ażurowa konstrukcja pozwala przytroczyć do niego torbę, kufer lub inny przedmiot, wykorzystując taśmy transportowe. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na sposób mocowania i wytrzymałość, która musi być dostosowana do potrzeb. Jeśli na bagażniku ma być instalowany kufer, warto szukać modeli z zaczepami do montażu lub zintegrowanych z pojemnikiem. Wymiary i pojemność bagażnika mają znaczenie również dla pasażera - nie powinien ograniczać jego ruchów ani powodować dyskomfortu, zwłaszcza gdy wybieramy się w dłuższą trasę.

Sakwy motocyklowe
Najczęściej są skórzane, chociaż znajdziemy także takie z tworzyw sztucznych. Te pierwsze najczęściej wybierają właściciele Harleyów, ponieważ pasują do ich stylu. Sakwy sprawdzają się idealnie jako codzienny dodatek do „dwóch kółek”. Można w nich przewozić wszystkie rzeczy, które chcemy zabrać ze sobą. Największym minusem ich wykorzystywania jest mała odporność na warunki atmosferyczne. Skóra może się z czasem zniszczyć od mrozu, deszczu i palącego słońca. Sakwy są usztywniane od środka, skórzana jest tylko powłoka, która pełni raczej funkcję dekoracyjną. Swoim wyglądem najczęściej przypominają torby o różnych rozmiarach. Najbardziej popularne są zestawy sakiew bocznych – na prawą i lewą stronę.

Kufry plastikowe
Najczęściej mamy do czynienia z kuframi centralnymi wykonanymi z plastiku, które wożą ze sobą właściciele małych skuterów. Są lekkie i można je kupić za naprawdę niską cenę. Nie są jednak szczególnie trwałe, ale oczywiście wszystko zależy od producenta. Znajdziemy także boczne i centralne kufry wykonane z plastiku, których jakość jest niepodważalna. Ze względu na dużą konkurencję wśród producentów, można dokupić wiele akcesoriów ułatwiających podróżowanie z kuframi plastikowymi. Bardzo często są one dodatkowo wyposażone w światła, które po odpowiednim podłączeniu zwiększają widoczność motoru na drodze.

Kufry aluminiowe
Uważa się je za najbardziej trwałe i jednocześnie eleganckie bagażniki dostępne na rynku. Ich rozmiary bywają różne, ale kufry aluminiowe są zazwyczaj bardziej pakowne. W porównaniu do kufrów plastikowych, są też bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Przy upadku aluminium co najwyżej się wgniecie i zarysuje, natomiast plastik może pęknąć. Wraz z jakością rośnie także cena takich kufrów, jednak warto zainwestować większe pieniądze w sprzęt, który może służyć przez długie lata.

Wybierając odpowiedni bagażnik motocyklowy, należy się kierować głównie własnymi potrzebami. Każdy fan motoryzacji dba także o wygląd swoich dwóch kółek, dlatego estetyka również będzie istotnym kryterium przy wyborze. Pamiętaj też o tym, że nie warto oszczędzać na sprzęcie, ponieważ ciągła naprawa i kupowanie akcesoriów od nowa może kosztować więcej niż solidny, jednorazowy zakup.
Dodał(a): ckm.pl / artykuł powstał przy współpracy z nokautmoto.pl Wtorek 29.03.2016