Jak wymienić wycieraczkę (do szyb) w samochodzie?

Samodzielna wymiana wycieraczek samochodowych to podstawowa czynność eksploatacyjna, którą powinien opanować każdy kierowca.

kelly-sikkema-flfhp9kneue-unsplash.jpg

Wymiana wycieraczek samochodowych jest prosta, problemy może czasami sprawić jedynie adapter. Jazda z uszkodzonymi (zużytymi) wycieraczkami samochodowymi jest niebezpieczna, ze względu na ograniczone pole widzenia kierowcy. Warto też pamiętać o mandacie.

A ten jest spory. Za niesprawne wycieraczki samochodowe i układ spryskiwania przedniej szyby, można dostać mandat w wysokości 500 złotych. To kolejny powód, żeby nauczyć się samodzielnie wymieniać wycieraczki samochodowe.

Zanim wymienisz – kup nowe wycieraczki samochodowe

Stare wycieraczki trzeba zamienić na nowe.

  • Dobierz wycieraczki do swojego modelu auta, zwracając uwagę na długość ramion i sposób mocowania;
  • Jeśli zdecydujesz się na wycieraczki dedykowane do danego modelu auta, będziesz mieć pewność, że na pewno będą pasować;
  • Warto wybierać wycieraczki samochodowe ze średniej półki cenowej – dlaczego? Wyjaśnimy to na koniec naszego artykułu.
  • Do wymiany wycieraczek samochodowych nie potrzeba żadnych narzędzi. Ustaw auto w dobre oświetlonym miejscu – i do dzieła.

Co warto zrobić przed wymianą wycieraczek? Sprawdź, jaki rodzaj mocowania zastosowano w Twoim samochodzie. Czy jest to np. mocowanie typu U (haczyk), typu A czy też inne.

Instrukcja montażu wycieraczek samochodowych znajduje się na opakowaniu wycieraczek. Warto się z nią dokładnie zapoznać przed rozpoczęciem montażu.

Ale… może być jeszcze prościej.

Niektórzy producenci wycieraczek samochodowych, jak polska marka Oximo, udostępniają w Internecie firmy instruktażowe. Pokazują one, krok po kroku, jak zamontować dany typ wycieraczek samochodowych w aucie.

Po obejrzeniu takiego filmu, montaż wycieraczek samochodowych nie będzie jakimkolwiek problemem.

polskamarkawycieraczeksamochodowychoximo3.png

Wymiana wycieraczek samochodowych krok po kroku

  • Ustaw auto w bezpiecznym, dobrze oświetlonym miejscu i wyłącz zapłon.
  • Podnieś ramiona wycieraczek. W ramionach zamontowane są sprężynki. Musisz odgiąć wycieraczki, tak, jakbyś chciał/a je złamać (oczywiście, bez użycia siły). Ramiona wycieraczek odskoczą od szyby i zablokują się w pozycji kilkanaście centymetrów od szyby.

Postępuj podobnie w przypadku wymiany tylnej wycieraczki. Tutaj też musisz odgiąć ramię.

  • Wypnij starą wycieraczkę z mocowania. Jak to zrobić? Zależnie od zastosowanego zamocowania wycieraczek. W przypadku wycieraczek typu U (haczyk) wycieraczkę należy po prostu wyciągnąć w kierunku ramienia. W przypadku wycieraczek typu A, trzeba ją obrócić i ściągnąć w kierunku szyby. Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z zastosowanym mocowaniem przed samym montażem.
  • Trzeba zwrócić uwagę, czy nie trzeba podnieć albo ścisnąć zapadki w adapterze, w danym modelu wycieraczki. Wszystkie prace trzeba wykonywać delikatnie. Oczywiście, zawsze lepiej zepsuć stare wycieraczki, niż nowe. Dlatego warto poćwiczyć na starych.
  • Jeśli masz wycieraczki dedykowane do danego modelu – nie trzeba kombinować z odpowiednim adapterem. Jeśli masz wycieraczki uniwersalne, trzeba zamontować do pióra odpowiedni adapter, taki sam, jak mocowanie w starych wycieraczkach.
  • Pozostaje tylko zamontowanie nowych wycieraczek. Jak? To znów zależy od zastosowanego rodzaju mocowania. Jak zawsze, zalecamy dokładne zapoznanie się z instrukcją montażu na opakowaniu wycieraczek. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu montażu. W przypadku wycieraczek montowanych na tzw. haku, należy wcisnąć ich adapter lub mocowanie do końca i zamknąć zapadkę. W przypadku wycieraczek typu A, należy je umieścić na metalowym bolcu i obrócić. W samochodach ciężarowych i dostawczych stosuje się też wycieraczki samochodowe, które są montowane na śruby.

Jakie wycieraczki kupić, żeby były trwałe i żeby łatwo je zamontować?

Rekomendujemy zakup wycieraczek samochodowych polskiej marki Oximo, ze średniej półki cenowej. Dlaczego? Przemawia za tym kilka argumentów.

To wycieraczki do auta, wykonane z bardzo dużą precyzją. Wybór modelu dedykowanego sprawi, że nie będzie konieczności montażu adaptera. A sama wycieraczka będzie idealnie pasować, także pod względem długości.

Wycieraczki Oximo produkowane są z materiałów wysokiej jakości. Materiał pióra jest wzbogacany silikonem, z kolei samo pióro jest pokryte teflonem, aby zapewnić lepszy poślizg i większą trwałość. Producent wykorzystuje nierdzewny metal do produkcji listwy stalowej, a także tworzywa wysokiej jakości.

Wybór tego rodzaju wycieraczek powinien sprawić, że kierowca będzie z nich zadowolony przez kilka miesięcy.


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Sobota 30.07.2022