Jak wybrać opony idealne?

Właściwy dobór ogumienia często jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców. Tymczasem nie jest aż tak skomplikowany. Proces ten można porównać do wyboru butów. Tak jak buty dobieramy do swojej osobowości, tak i samochód potrzebuje opon, które będą pasować do jego charakteru i stawianych przed nim zadań.
jakie-opony-wybrać.jpg

Zależnie od tego czy planujemy sportową jazdę czy też sposób użytkowania samochodu ma być turystyczny albo miejski, będziemy potrzebować nieco innego ogumienia. Producenci pozostawiają nam szeroki wybór pomiędzy oponami sportowymi dla tych, którzy cenią szybką jazdę, najwyższy komfort podczas podróży oraz rozsądną ekonomię.

Jedno jest pewne – nie warto kierować się tylko ceną. Rezygnując z jakości, w ostatecznym rozrachunku koszt takiego wyboru może być znacznie wyższy niż zakładaliśmy. Nie tylko ze względu na parametry techniczne, które w przypadku opon Premium oznaczają lepsze prowadzenie i znacznie dłuższą żywotność. Pamiętajmy, że ogumienie to jedyny element samochodu, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi. Oznacza to, że opona jest elementem kluczowym nie tylko dla komfortu jazdy, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa.

Jak wybrać opony idealne? Poniżej przedstawiamy kilka porad.

Dostosuj opony do stylu jazdy
Styl jazdy ma ogromne znaczenie przy wyborze właściwego rodzaju opon. Właściwy dobór odpowiedniego ogumienia w zależności od charakteru pojazdu i aspiracji kierowcy, w dużej mierze stanowi o komforcie, bezpieczeństwie i satysfakcji z jazdy.

Kierowcy preferujący sportowy styl jazdy powinni w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na przeciążenia, jakie będą oddziaływać na oponę. Tylko właściwie dobrana opona pozwoli uwolnić dynamiczną naturę sportowego auta. Przy wyborze opon sportowych najważniejszym kryterium powinien być wysoki poziom przyczepności do nawierzchni. Rekomendowana w tym segmencie opona, Potenza 001, dodatkowo została wyposażona w technologię Run-Flat, dzięki której funkcjonuje jak sprężyna pochłaniająca wstrząsy powstające pomiędzy pojazdem a nawierzchnią. Oznacza to, że komfort jazdy na oponach sportowych – zwykle twardszych od tradycyjnych – w tym przypadku jest taki sam. Technologia ta umożliwia także niemal bezkarne pokonanie 80 km „osiemdziesiątką” z przebitą oponą. Sportowe osiągi umożliwia natomiast asymetryczna rzeźba bieżnika.

Kochających agresywną, sportową jazdę powinien zainteresować model Potenza RE002 Adrenalin, który pozwoli im wejść na jeszcze wyższy poziom motoryzacyjnej pasji. Adrenalin oferuje precyzję kierowania i stabilność przy wysokich prędkościach oraz zapewnia kontrolę nad pojazdem.

Dla amatorów długich tras najlepsza będzie opona turystyczna, przy konstrukcji której zadbano o wyciszenie toczenia kół po nawierzchni drogi, wydłużoną żywotność bieżnika oraz oszczędność paliwa. Dodatkową zaletą opon segmentu turystycznego jest duża rozpiętość rozmiarowa oraz dostępność, zarówno dla średnich modeli aut, jak też dla dużych sedanów klasy Premium. Doskonałą propozycją w tym segmencie będzie flagowa opona marki Bridgestone Turanza T001, zapewniająca równowagę pomiędzy bezpieczeństwem, komfortem, trwałością, a także przyjaznością dla środowiska.

W przypadku osób prowadzących niewielkie miejskie samochody głównym kryterium wyboru opony powinien być komfort, pewne zachowanie przy zmiennych miejskich warunkach drogowych i oszczędność paliwa. Opony miejskie powinny charakteryzować się niskimi oporami toczenia oraz niewielkim hałasem zewnętrznym.

Jak wybrać właściwy model?
Opona bezpieczna to ta, która została właściwie dobrana do konkretnego samochodu, sposobu jazdy kierowcy oraz terenu, po którym będzie się poruszał. W 2012 roku Unia Europejska wprowadziła obowiązek etykietowania opon, dzięki czemu kupujący może poznać i porównać wybrane parametry opony. Są to efektywność paliwowa, zachowanie na mokrej nawierzchni oraz generowany hałas. Informacje te to zaledwie część niezbędnych do wzięcia pod uwagę parametrów opony, ale nawet to minimum, wsparte rozmową ze sprzedawcą, może być pomocne podczas procesu wyboru.

Gdzie kupować opony?
Dobór idealnego ogumienia jest wypadkową szeregu czynników. Dlatego przed zakupem swoje kroki warto skierować do profesjonalnego serwisu sprzedaży, gdzie pozyskamy profesjonalnego partnera do rozmowy. Przeszkolona osoba nie pozwoli nam popełnić błędu, na który jesteśmy narażeni podczas nieprzemyślanych zakupów internetowych. W Internecie warto przejrzeć natomiast rankingi opon oparte na niezależnych testach.
Dodał(a): ckm.pl / artykuł powstał przy współpracy z Bridgestone Czwartek 02.06.2016