Jak porównać OC, aby zaoszczędzić kilkaset złotych?

Czy wiesz, że ceny polis OC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą różnić się od siebie nawet o kilkaset złotych? Jak to możliwe? Jak porównać OC, aby zaoszczędzić na wakacje lub… benzynę?

jak-porownac-oc-aby-zaoszczedzic-kilkaset-zlotych_3a.jpeg

Zakres komunikacyjnego OC regulują zapisy Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zakres OC jest więc ściśle określony i taki sam dla wszystkich ubezpieczycieli. Niestety, identyczna ochrona nie idzie w parze z jednakowymi kosztami. Jak pokazują statystyki, kwoty składek dla tego samego kierowcy mogą różnić się o kilkaset, a w ekstremalnych przypadkach - nawet o kilka tysięcy złotych rocznie!

Z czego to wynika?

Kalkulując cenę polisy, każde towarzystwo stosuje własny system oceny ryzyka i punktuje poszczególne parametry w odmienny sposób. W niektórych firmach maksymalna wysokość zniżki za bezszkodową jazdę wynosi 70%. W innych jest to „zaledwie” 60. Część ubezpieczycieli premiuje klientów pozostających w związkach małżeńskich i posiadających dzieci. Inne przychylnym okiem patrzą na młodych kierowców, posiadających prawo jazdy krócej niż 3 lata. Kluczem do znalezienia taniego OC jest więc porównanie dostępnych na rynku ofert.

Jak porównać OC?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na porównanie wielu ofert OC jest skorzystanie z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Analizując parametry pojazdu oraz dane kierowcy, porównywarka przedstawi aktualne ceny polis w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

Porównanie OC — jakich danych potrzebuję?

Do porównania OC potrzebujesz:

 • swój dowód osobisty;
 • informację na temat historii szkodowości w ostatnich latach;
 • dowód rejestracyjny pojazdu.

Wypełnienie formularza nie zajmie Ci więcej niż kilka minut. Aby dokonać kalkulacji, porównywarka „poprosi Cię” o wskazanie:

 • parametrów samochodu (m.in. modelu, marki, roku produkcji, pojemności i mocy silnika),
 • danych właściciela pojazdu (daty urodzenia, numeru PESEL, stanu cywilnego, miejsca zameldowania),
 • daty wydawania prawa jazdy,
 • historii szkodowości oraz
 • informacji o ewentualnych współwłaścicielach pojazdu.

Dlaczego porównywarka?

Korzystając z porównywarki:

 • oszczędzisz czas. Nie będziesz musiał kalkulować cen polisy przy pomocy kalkulatorów, na stronach internetowych poszczególnych towarzystw. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz sporo czasu, ale również„nie oszalejesz”, kolejny raz wpisując w pola kalkulatora te same dane;
 • oszczędzisz pieniądze. Jak pokazują statystyki, różnica pomiędzy najniższą a średnią ceną polisy OC w styczniu 2018 roku wyniosła aż 660 zł! Dzięki porównaniu polis OC możesz zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy;
 • zyskasz przejrzysty obraz dostępnych na rynku ofert. Dzięki porównywarce wszystkie ceny oraz szczegóły poszczególnych polis znajdziesz w jednym miejscu. W przejrzystej, czytelnej formie;
 • otrzymasz precyzyjne, aktualne dane. Porównywarka pobiera aktualne ceny ubezpieczeń OC co najmniej kilkunastu firm ubezpieczeniowych na rynku. Wskazane przez nią stawki są więc w 100% precyzyjne.

Materiał partnera


Dodał(a): ckm Środa 09.01.2019