Jak odparować szyby w samochodzie?

Rozpraw się z zaparowanymi szybami w samochodzie błyskawicznie i zapobiegaj zbieraniu się wilgoci w przyszłości. Jeden z youtuberów metodą prób i błędów doszedł do wniosku, jaki sposób na pozbycie się pary z wnętrza szyb samochodu jest najbardziej skuteczny. Dorzucił do tego trochę naukowych faktów, ale na koniec podaje recepturę na najszybsze pozbycie się wilgoci. Drugi pokazuje, jakich produktów dostępnych w większości domostw użyć, by sytuacja nie nawracała.
parujace-szyby.jpg

Mamy najbardziej wkurzający okres w roku, kiedy szyby naszych samochodów często parują od środka. Naukowo wyjaśnia to w filmiku Mark Rober. W skrócie ujmiemy to tak: na zewnątrz jest zimno, wewnątrz jest cieplej, wilgoć paruje z nas i naszych ubrań pod wpływem wyższej temperatury i osadza się na powierzchniach auta od środka. Mark zadał sobie trud, by sprawdzić jakie są najbardziej optymalne ustawienia nawiewów, klimatyzacji i okien, by w jak najkrótszym czasie pozbyć się pary.JAK ODPAROWAĆ SZYBY W SAMOCHODZIE - sposób Marka w 4 krokach:
1. Ustaw nagrzewanie powietrza na najwyższą temperaturę (ciepłe powietrze `pochłonie` więcej wilgoci),
2. Włącz klimatyzację (to osuszy powietrze, w którym znajdzie się za dużo wilgoci),
3. Wyłącz zamknięty obieg powietrza (zimne powietrze z zewnątrz zawiera mało wilgoci, a po podgrzaniu może jej `dźwignąć` więcej),
4. Uchyl lekko okna (zapewnisz lepszą wymianę wilgotnego powietrza z auta na suche i chłodne powietrze z zewnątrz).

Mark jako bonus podaje sposób na pozbycie się wilgoci – do skarpetki włóż żwirek dla kota, świetnie pochłania wilgoć.

JAK ZAPOBIEGAĆ PAROWANIU SZYB W AUCIE?
Użytkownik ChrisFix eksperymentuje z kolei z produktami, które teoretycznie powinny przeciwdziałać zbieraniu się wilgoci na oknach. Co działa na parowanie szyb w samochodzie? Przetestował dedykowany ku temu preparat, żel do golenia (może być też pianka), szampon dla dzieci, ziemniaki i płyn do dezynfekcji rąk zawierający alkohol. Sprawdź, co zadziałało:


Dodał(a): Paweł Jaśkowski Środa 13.01.2016