Jak dobrać felgi aluminiowe do auta?

Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

felgialuminiowe.jpg

Felgi aluminiowe to najpopularniejszy rodzaj obręczy. Kierowcy cenią je przede wszystkim za wygląd. Dzięki dostępności wielu wzorów, każdy samochód może zyskać na charakterze i oryginalności. Nie oznacza to jednak pełnej swobody wyboru – alufelgi muszą być precyzyjnie dopasowane do auta. To warunek ich długotrwałej i bezpiecznej eksploatacji.

Dlaczego felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe są coraz popularniejsze, do czego przyczyniają się m.in. ich bardziej przystępne ceny. Obecnie nie stanowi problemu zakup felg wysokiej jakości, które będą tanie i stosunkowo niedrogie. Na korzyść tego typu obręczy przemawia atrakcyjny wygląd i różnorodność wzorów, ale nie tylko. Felgi aluminiowe są też wytrzymalsze od stalowych, przez co ich zakup staje się bardziej opłacalny. Odpowiednio dobrane i eksploatowane będą Ci służyć przez wiele lat (także zimą – ich nieprzystosowanie do warunków zimowych to mit). Co więcej, właściwe felgi poprawią komfort jazdy i mogą przyczynić się do lepszej pracy układu hamulcowego – szczególnie jeśli lubisz dynamiczną, agresywną jazdę.

Podstawowe parametry felg aluminiowych

Aby wybrać felgi aluminiowe, nie można kierować się tylko ich wyglądem. Każdy z modeli jest określany przez szereg parametrów, które wpływają na możliwości jego zastosowania z konkretną oponą i w danym modelu auta. Te parametry to:

  • rozmiar felgi – średnica i szerokość,
  • rozstaw śrub,
  • osadzenie (ET, offset),
  • średnica otworu centralnego,
  • nośność.

Od czego zacząć dobór felg? Przede wszystkim od rozmiaru. Maksymalna średnica powinna być określona w instrukcji auta. Koła muszą mieścić się w nadkolach, by nie stanowić poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa. Rozmiar felg koresponduje bezpośrednio z rozmiarem opon – do 14-calowych opon wybierz również 14-calowe felgi. Można zastosować większe felgi i opony o niższym profilu – wielu osobom podoba się taki efekt estetyczny. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie obniża komfort jazdy i bardziej naraża opony na uszkodzenie.

Bardzo ważnymi parametrami są rozstaw śrub, ET i średnica otworu centralnego. Decydują one o prawidłowym dopasowaniu felgi do koła. Rozstaw śrub musi być zgodny z fabrycznym rozstawem samochodu. Określa go połączenie dwóch liczb oznaczających ilość śrub i średnicę okręgu, na którym się znajdują – np. rozstaw 4x100 oznacza 4 śruby rozmieszczone na okręgu o średnicy 100 mm. Rozstaw jest podany na feldze, dlatego nie musisz wykonywać żadnych pomiarów. Również średnica otworu centralnego musi być dopasowana do piasty. Ewentualne różnice można zniwelować, stosując pierścienie centrujące, tak aby felga była precyzyjnie osadzona. Tzw. offset określa z kolei odległość między płaszczyzną symetrii felgi a płaszczyzną przylegania felgi do piasty. Im ten parametr jest większy, tym obręcz jest głębiej schowana w nadkolu. Osadzenie kół nie musi być równe temu fabrycznemu, jednak dopuszczalna zmiana w zakresie tego parametru zależy od modelu auta.

Jak kupować felgi aluminiowe?

Jak kupować felgi, by nie pogubić się w ogromie możliwości? Współcześnie to zadanie jest ułatwione dzięki internetowym sklepom i wyszukiwarkom. Wystarczy podać interesujące Cię parametry lub jedynie markę, model i rocznik samochodu, by znaleźć wszystkie pasujące do niego warianty. Następnie pozostaje Ci jedynie wybór zgodny z Twoim indywidualnym gustem oraz efektem, jaki chcesz uzyskać. Pamiętaj jednak, że warto wybrać felgi aluminiowe o nieskomplikowanej formie. Będą one łatwiejsze w czyszczeniu i utrzymaniu, a przez to także trwalsze. Takie obręcze bez problemu przetrwają też okres zimowy.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Czwartek 21.03.2019