Jak atakuje Abrams?

Amerykański twardziel, który polubił piaski Iraku. Czołg M1 Abrams powstał w 1979 roku z myślą o konflikcie z Układem Warszawskim (czyli wtedy także z Polską), ale do końca zimnej wojny nie wziął udziału w żadnej walce.
Jak atakuje Abrams?

Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Amerykańscy pancerniacy byli główną siłą uderzeniową podczas inwazji na Irak w 1991 roku. Tak im się to spodobało, że nie tylko powtórzyli atak w roku 2003, ale do dziś ganiają po pustyni za garstką irackich rebeliantów. Najnowsza wersja M1A2 jest przez wielu uważana za najlepszy czołg na świecie, a potwierdza to fakt, że z ok. 4 tysięcy Abramsów walczących w Iraku zniszczonych zostało tylko kilkanaście.

KARABINY MASZYNOWE
Aż trzy: jeden M2 kal. 12,7 mm przy dowódcy na wieżyczce czołgu i dwa M240 kal. 7,62 mm – we włazie  ładowniczego oraz sprzężony z działem głównym.
ZAŁOGA
Tak jak w większości współczesnych czołgów są to cztery osoby: kierowca, strzelec,  ładowniczy i najważniejszy z nich wszystkich – dowódca.
SILNIK
Turbowałowy diesel Avco Lycoming AGT–1500C o mocy 1500 koni mechanicznych przy 3000 obr./min.
Ma cztery biegi do przodu i dwa do tyłu.
ZBIORNIK PALIWA
Pojemność 1850 litrów. Abrams jeździ na oleju napędowym oraz paliwie lotniczym, rakietowym, niskooktanowej benzynie, a nawet na wysokoprocentowym alkoholu.
DZIAŁO
Niemiecka armata gładkolufowa M256 kal. 120 mm – praktycznie taka sama jak w Leopardzie 2 czy Merkavie. Może zniszczyć każdy cel w zasięgu do 3 km.
PANCERZ
Pasywny, typu Chobham, złożony z licznych warstw stalowych, ceramicznych, kompozytowych i kewlarowych. Z przodu czołgu dodatkowo pancerz ze zubożonego uranu.
CELOWNIK
Elektroniczny system kierowania ogniem z dalmierzem laserowym i przelicznikiem balistycznym. Szansa trafienia za pierwszym strzałem wynosi ok. 90 procent.

NIC NIE JEST NIEZNISZCZALNE
Lekko wprawdzie nie jest, ale przy odrobinie starań nawet Abramsa da się zniszczyć. W zależności od możliwości technicznych przydadzą ci się do tego niecnego celu:
- koktajl Mołotowa – czyli butelka napełniona w 2/3 benzyną i szmatą zamiast lontu; rzucać na tył czołgu
- RPG–7 – radziecki ręczny granatnik; niezbyt celny, ale ze 100 m całkiem skuteczny
- PzH 2000 – niemiecka armatohaubica; używając pocisków rakietowych rozwali każdy czołg w zasięgu 50 km
- Su–25 Gawron – rosyjski samolot szturmowy; zaprojektowany specjalnie do niszczenia amerykańskich czołgów
- DF–31 – chińska rakieta balistyczna z głowicą atomową o mocy 1 megatony; zniszczy absolutnie wszystko – także czołg.

M1A2 ABRAMS
długość (z lufą): ........................ 9,8 m
szerokość: ................................. 3,6 m
wysokość: ................................. 2,4 m
masa: .......................................... 67 t
prędkość w terenie: ...............48 km/h
prędkość na drodze: ...............70 km/h

Dodał(a): ckm Niedziela 17.04.2011