Jaguar Project 7 - jednoosobowy bolid

Jednoosobowy roadster Jaguara – Project 7 - robi olbrzymie wrażenie. Ma jeździć szybko i dawać przyjemność.
jaguar project 7


Póki co producent uchyla Rabka tajemnicy, pokazując specyfikację, zdjęcia i film. Natomiast na żywo Project 7 będzie można ocenić podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood, zaczynającego się 11 lipca.

Wyglądem „siódemka” nawiązuje do wszystkich zwycięstw Jaguara w Le Mans w latach 1951 – 1990, których było właśnie siedem. Jest także hołdem dla legendarnego modelu D-Type, który trzykrotnie triumfował podczas tego 24-godzinnego wyścigu. Ten ostatni produkowany był w latach 1954 – 1957. Obecna wersja oparta jest na modelu F-Type. Z niego też ma silnik, jednak trochę zmodyfikowany. Project 7 napędza turbodoładowane V8 o mocy 550 koni mechanicznych. Bolid ma ograniczoną elektronicznie prędkość 299 km/h, a pierwszą setkę osiąga w 4,1 sekundy. Jest to możliwe m.in. dzięki 8-stopniowej skrzyni biegów Quickshift.



Za aerodynamikę odpowiadają karbonowe przednie i tyle spojlery, dyfuzor i tunele powietrzne. Nadwozie z kolei zrobione jest z aluminium. Project 7 toczyć się będzie na 20-calowych kołach. Auto jest całkowicie pozbawione dachu, a smukłości również dodaje mu pomniejszona (w stosunku do F-Type) przednia szyba. Punkt ciężkości jest również obniżony, przez co kierowca siedzi niżej. Na próżno szukać tu siedzenia pasażera, zamiast tego zamontowano… półkę na kask. Ian Callum, główny projektant Jaguara dodaje, że Project 7 jest stworzony do szybkiej jazdy, która sprawia radość. Do niczego więcej, do niczego mniej.

Co prawda Jaguar Project 7 jest autem koncepcyjnym, ale model, który zobaczymy w Goodwood jest w pełni jeżdżącym egzemplarzem. Niewykluczone zatem, że powstanie edycja limitowana dla największych koneserów tej brytyjskiej marki.



Dodał(a): fisci Czwartek 11.07.2013